Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wyczuwalne stwardnienie w jednym jądrze

Gdy wyczuwamy stwardnienie w jądrze, guzek lub sprężysty obrzęk, często wyobrażamy sobie najgorsze, czyli raka jądra. Tym czasem nie zawsze zmiany wyczuwane w jądrze muszą oznaczać raka. Tego typu objawy mogą oznaczać np. zmiany torbielowate. Odpowiedź na pytanie, jakiej choroby objawem jest stwardnienie jądra lub guzek na jądrze, może paść, kiedy poznamy inne objawy towarzyszące. Zawsze jednak ostateczną diagnozę można postawić opierając się na badaniach diagnostycznych, a nie jedynie na podstawie objawów.

Jak objawia się torbiel jądra?

Do najczęstszych zmian torbielowatych dotyczących jądra zaliczamy torbiele najądrza. Zwykle występują po okresie dojrzewania. Zwykle nie dają one żadnych objawów bólowych. Można wyczuć w górnej części jądra elastyczny guzek, sprężysty obrzęk.

Jednym z rodzajów torbieli jądra jest wodniak jądra. Wodniak powstaje, gdy nagromadzi się przezroczysty płyn w osłonkach jądra. Zmiany tego typu spotyka się dosyć często również u dzieci. Wodniak może powodować ból lub nie manifestować się tym objawem. Zwykle objawia się powiększeniem moszny.

Torbiele mogą powodować uczucie ciężaru lub naprężenia w dotkniętym zmianami jądrze.

Wyczuwalne zmiany w obrębie jądra mogą oznaczać żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego również zalicza się do zmian torbielowatych. Na początku praktycznie nie dają żadnych objawów. Pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarskiego, kiedy wyczują w mosznie pod jądrem zgrubienie. Żylaki powrózka nasiennego wykrywane są również, podczas poszukiwania przyczyn niepłodności u par starających się o dziecko.

Na późniejszym etapie choroby pacjenci odczuwają ból w obrębie moszny lub pachwiny, który nasila się podczas dłuższego stania lub erekcji.

Wyczuwalne stwardnienie w jądrze jako objaw nowotworu złośliwego jądra

Wyróżnia się kilka nowotworów jądra. Najczęstszym jest nasieniak, inne to rak zarodkowy, kosmówczak i potworniak. Nowotwory złośliwe mogą rozwijać się w jednym jądrze lub dwóch jądrach.

Najważniejsze objawy to wyczuwalny w jądrze niebolesny guz, stwardnienie, obrzęk, nagromadzenia płynu w obrębie moszny lub uczucie ciężaru, rozpierania bądź dyskomfortu w obrębie jądra. Pacjenci opisują uczucie ciężaru lub ciągnięcia w dotkniętym chorobą jądrze lub pachwinie.

Do objawów, które nie dotyczą bezpośrednio jądra lub okolic, a które mogą być pierwszymi symptomami nowotworu, zalicza się jednostronny lub obustronny obrzęk gruczołów sutkowych oraz bóle pleców.

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dol... czytaj więcej

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy