Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Skrócony lub niepełny wzwód lub brak wzwodu mimo podniecenia

Problemy z erekcją mogą być objawem chorób związanych z ukaldem krążenia, być powikłaniem cukrzycy lub chorób neurologicznych. Skrócony i nepełny wzwód lub brak wzwodu może mieć również swoje źródło w problemach emocjonalnych. Kiedy wzwód prącia nie jest wystarczący, mimo podniecenia seksualnego, warto przyjrzeć się lekom, które aktualnie przyjmujemy, szczegolnie gdy są to leki antydepresyjne lub leki na nadcisnienie tętnicze.

Problemy ze wzwodem a nadciśnienie tętnicze

Problemy ze wzwodem mogą okazać się objawem nadciśnienia tętniczego krwi. Inne dolegliwości, którymi może manifestować się nadciśnienie to: zaczerwienienie oczu, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy stałe lub napadowe, zatkany lub krwawiący nos, szumy w uszach, duszność bez kaszlu, ból w klatce piersiowej. Nierzadko dopiero problemy z erekcją są powodem, który skłania mężczyznę do wizyty w gabinecie lekarskim.

Źródłem problemu jest cholesterol, który odkłada się w naczyniach krwionośnych i powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych. Zwiększenie ciśnienia spowodowane jest utrudnionym przepływem krwi, w związku z powstaniem blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Można zatem uznać, że bezpośrednią przyczyną problemów ze wzwodem jest zwężenie tętnic doprowadzających krew do prącia. Jeżeli do prącia nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość krwi, wtedy mimo podniecenia seksualnego wzwód będzie niepełny lub nie dojdzie do wzwodu wcale. Warto też nadmienić, że niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą powodować przejściową impotencję. W takiej sytuacji należy powiadomić o problemie lekarza, który dobierze inny sposób leczenia nadciśnienia.

Wpływ cukrzycy na sprawność seksualną

Głównym powodem skróconego lub niepełnego wzwodu mimo podniecenia seksualnego u pacjentów z cukrzycą jest neuropatia cukrzycowa. Jest to uszkodzenie zwojów neuronów układu nerwowego. Nadmiar cukru we krwi osłabia tempo przewodzenia bodźców przez układ nerwowy. W cukrzycy typu 1 najszybsze tempo osłabienia przewodzenia bodźców obserwuje się zaraz po ujawnieniu się cukrzycy. W związku z tym skrócony lub niepełny wzwód lub jego brak może być pierwszym objawem cukrzycy typu 1.

Neuropatię, która jest następstwem cukrzycy dzieli się na kilka rodzajów. Najistotniejsza z nich w kontekście zaburzeń erekcji jest neuropatia autonomiczna, która dotyczy układu autonomicznego, odpowiedzialnego za właściwe funkcjonowanie różnych układów i narządów. Ta neuropatia może więc dotyczyć nie tylko zaburzeń związanych z męska sprawnością seksualną ale również dotyczyć funkcji pocenia się, zaburzeń dotyczących serca oraz układu pokarmowego.

Zaburzenia wzwodu u pacjentów z cukrzycą są czterokrotnie częstsze niż u osób zdrowych. Problemy z erekcją lub całkowita niemożność wzwodu, może być spowodowany chorobami, które są powikłaniem cukrzycy. Choroba ta może przyczyniać się m.in. do rozwoju miażdżycy, która ma wpływ na zmniejszony napływ krwi do ciał jamistych prącia, co pokrótce zostało opisane w poprzednim paragrafie.

Na skutek cukrzycy może dojść do mikroangiopatii oraz do makroangiopatii, które to choroby przyspieszają miażdżycę oraz mogą hamować krążenie w obrębie miednicy. Miażdżyca naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za doprowadzenie krwi do członka, powoduje niepełny lub skrócony wzwód. Można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z problemami ze wzwodem, których przyczyną są choroby będące powikłaniem cukrzycy.

Choroby neurologiczne a zaburzenia wzwodu

Problemy ze wzwodem mogą mieć przyczynę w chorobach neurologicznych, a więc związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przyczyny neurologiczne  zaburzeń erekcji mogą mieć źródło mózgowe lub rdzeniowe.

Do chorób neurologicznych mających wpływ na jakość wzwodu lub brak wzwodu mimo podniecenia seksualnego zalicza się przede wszystkim stwardnienie rozsiane, jak również urazy mózgu, guzy mózgu oraz udar mózgu. Wśród neurologicznych przyczyn problemów ze wzwodem wymienia się także padaczkę, chorobę Alzheimera oraz chorobę Parkinsona.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą zapalną ośrodkowego układu nerwowego, czyli zarówno mózgu, jak i rdzenia. Zasługuje ono na szersze omówienie, gdyż jest to najczęstsza przyczyna neurologiczna zaburzeń wzwodu wśród młodych mężczyzn. Warto jednak podkreślić, że nie każdy mężczyzna chory na stwardnienie rozsiane będzie miał problemy ze wzwodem. Obserwuje się, że na tego typu dolegliwości skarży się od 25% do 65% mężczyzn, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zależy to od czasu trwania choroby, aczkolwiek w przebiegu schorzenia obserwuje się okresy powrotów do sprawności seksualnej oraz nawroty problemów ze wzwodem.

Stwardnienie rozsiane jest przyczyną zakłócania ścieżek transmisji sygnałów nerwowych, które są potrzebne do wystąpienia erekcji na skutek podniecenia seksualnego. Fakt, iż brak wzwodu lub skrócona erekcja jest wynikiem zaburzeń neurogennych, najlepiej obrazuje to, że chorzy miewają wzwody członka podczas snu lub wstawania (tzw. erekcja nocna i poranna). Tego typu wzwody są bowiem niezależne od układu nerwowego, a więc nie są spowodowane reakcją mózgu na podniecenie seksualne.

Depresja a problemy z erekcją

Depresja ma wpływ na wiele aspektów życia człowieka. Bez wątpienia ma wpływ na stosunki interpersonalne. A w tym na więzi między partnerami, w tym na więź seksualną. Obniżenie popędu płciowego jest jednym z objawów depresji. Ma ono wpływ na osłabienie więzi między partnerami, co w konsekwencji może doprowadzić do pogłębienia zmniejszonego zainteresowania seksem u osób chorych na depresję.

Wśród osób chorych na depresję problemy związane ze wzwodem, osłabieniem zainteresowania seksem, występują dwa razy częściej niż u osób zdrowych. Taka sytuacja, szczególnie u mężczyzn chorych na depresję, pogłębia jeszcze ich stan depresyjny, gdyż dla mężczyzny sprawność seksualna jest bardzo istotna w budowaniu własnej wartości.

Faktem jest, że zaburzenia seksualne często współistnieją z depresją. Jednak mimo współistnienia depresja niekoniecznie musi być przyczyną problemów ze wzwodem. Może być również tak, że to problemy z erekcją, impotencja, mogła doprowadzić do zaburzeń nastroju, problemów rodzinnych, partnerskich, utratę poczucia własnej wartości i w konsekwencji do depresji. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że większość leków stosowanych w leczeniu depresji ma wpływ na sferę seksualną. Niestety wpływ ten polega często na osłabieniu popędu seksualnego oraz pojawieniu się problemów ze wzwodem. Tym samym można powiedzieć, że w wyniku leczenia depresji może dojść do skróconego lub niepełnego wzwodu, a także całkowitego jego braku mimo podniecenia seksualnego. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno depresja, jak i niektóre leki zwalczające depresję, wpływają na zmniejszenie popędu i tym samym zmniejszenie w ogóle zainteresowania seksem.

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Tego typu bolesny wzwód prącia jest objawem chorobowym. Taki stan znany jest w medycynie jako priapizm lub ciągotka. Jest to bolesny wzwód prącia, który utrzymuje się dużej niż dwie godziny. Wzwód nie jest związany z podnieceniem seksualnym i pojawia się niezależnie od woli.... czytaj więcej

Objawy złamania prącia

Prącie jako narząd kopulacyjny narażony jest na urazy. Szczególnym przypadkiem kontuzji jest złamanie penisa. Na szczęście spotyka się je niezwykle rzadko. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy