Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego jest ostrym zatruciem mogącym spowodować nawet śmierć. Ze względu na poważne powikłania, które niesie za sobą, warto zapoznać się z jej objawami, aby w wypadku zachorowania móc jak najszybciej zareagować.

Zobacz również opis choroby: Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego jest chorobą wywoływaną przez toksyny gronkowca złocistego. Szczepy bakterii przedostając się do naszego organizmu, rozpoczynając tam kolonizację doprowadzając do wstrząsu.

Pierwsze objawy nie są niepokojące. Bardzo łatwo można je pomylić z oznakami zwykłej grypy. Na samym początku występuje stan podgorączkowy, bóle mięśni oraz dreszcze. Towarzyszyć temu może złe samopoczucie oraz ból głowy.

Dopiero po kilku dniach zaczynają występować dużo groźniejsze objawy. Gorączka zaczyna wzrastać, osiągając ponad 39 stopni. Następuje spadek ciśnienia tętniczego krwi, przez co zaczynamy być coraz bardziej osłabieni oraz senni, brakuje nam energii. Nasila się także ból głowy, któremu często towarzyszą także objawy zapalenia błon śluzowych. Może ono dotyczyć gardła, nosa oraz spojówek. U kobiet jednym z objawów jest zapalenie pochwy. Zaczyna ona nie tylko boleć, lecz także swędzieć, a nawet miejscami dochodzi do uczucia pieczenia.

Wraz z rozwojem choroby na ciele zaczyna pojawiać się wysypka, zwana erytrodermią. Praktycznie cała powierzchnia skóry staje się mocno czerwona. Skóra wygląda jakby była poparzona. Zaczerwienienie daje się zauważyć nawet na języku oraz na ustach. Po zapaleniu skóry następuje złuszczanie się naskórka. Złuszczanie najczęściej występuje na wewnętrznych częściach dłoni oraz podeszwach stóp.

Część objawów związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów ludzkich wywołanym właśnie przez zespół wstrząsu toksycznego. Zaliczamy do nich chociażby biegunkę oraz mdłości spowodowane problemami z przewodem pokarmowym. Choroba także może wywołać niedoczynność nerek, której głównym objawem jest przynajmniej dwukrotne zwiększenie azotanów w moczu. TSS często doprowadza do podwyższenia poziomu bilirubiny, co może wywołać złe funkcjonowanie wątroby.

Chorzy zmagają się także z powracającymi zawrotami głowy oraz omdleniami. Często także towarzyszy im dezorientacja oraz splątanie, przejawiające się głębokimi zmianami świadomości.


Objawów wstrząsu toksycznego nie można bagatelizować. Dlatego też jeżeli zauważymy pojawienie się jakiegokolwiek z nich powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Jest to choroba, która nie tylko może doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań dla organizmu, lecz także może spowodować śmierć.

Zobacz również opis choroby: Zespół wstrząsu toksycznego

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

Objawy wstrząsu urazowego

Wstrząs urazowy oznacza zaburzenie równowagi organizmu w związku z ingerencją z zewnątrz, która przewyższa możliwości organizmu do wyrównania jego stanu. Najczęściej do jego powstania dochodzi przy wypadkach lub niefortunnych zbiegach okoliczności.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy