Pierwszym symptomem, który powinien wzbudzić niepokój są zaburzenia miesiączkowania, które mogą polegać na tym, że podczas okresu występuje bardzo skąpe krwawienie lub nie występuje ono wcale. Czasami taki stan utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy.
Jednak nie każde nieprawidłowości miesiączkowania są objawem zespołu policystycznych jajników, mimo to warto zasięgnąć porady ginekologa, gdy tylko zostaną zauważone jakiekolwiek niepokojące zmiany.
Objawem PCOS jest także hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie spowodowane zbyt dużą ilością androgenów w organizmie kobiety. Są to włoski, które pojawiają się w dużych ilościach głównie w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli na przykład na brodzie lub nad górną wargą.
Jednak hirsutyzm nie musi oznaczać zespołu policystycznych jajników, może być skutkiem zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu.
Niepłodność to kolejny symptom pozwalający u pacjentki podejrzewać PCOS. Problemy z zajściem w ciążę mogą wiązać się z tym, że cykle w tej chorobie są bezowulacyjne, czyli nie dochodzi podczas nich do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia.
Pacjentki z zespołem policystycznych jajników wykazują ponadto bardzo często chorobliwą skłonność do tycia.
U chorych, które mają dużą nadwagę szanse na owulację są zmniejszone, dlatego sama nadwaga może nasilać objawy PCOS. Trudno zatem stwierdzić, co jest przyczyną, a co objawem.
Duży odsetek kobiet chorych na zespół policystycznych jajników wykazuje także podwyższony poziom insuliny.
Organizm chorej na PCOS produkuje nadwyżki insuliny, których nie jest w stanie wykorzystać. Ta z kolei stymuluje produkcję androgenów, których zbyt wysoki poziom prowadzi do zachwiania równowagi hormonalnej organizmu.
Do innych objawów PCOS możemy zaliczyć między innymi podwyższony poziom cholesterolu, trudności z zajściem w ciążę oraz nadmierny trądzik.
Aby móc dokładnie zdiagnozować tę chorobę, niezbędne jest przede wszystkim badanie ginekologiczne. Jednak to nie wystarczy do jednoznacznego stwierdzenia, czy dane objawy to zespół policystycznych jajników, czy inna choroba.
Dlatego konieczne zazwyczaj okazuje się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, które pozwala określić, w jakim stanie są jajniki.
Zaleca się także przeprowadzenie badań hormonalnych, dzięki którym lekarz może oznaczyć ilość konkretnych hormonów w organizmie.
PCOS to choroba, która może odbić się negatywnie na każdym aspekcie życia kobiety, zwłaszcza jeśli ta planuje z partnerem posiadanie dzieci. Warto obserwować swoje ciało i reagować na każde niepokojące objawy, aby móc odpowiednio wcześnie zacząć leczenie.
Zobacz również opis choroby: Zespół policystycznych jajników
Objawy niedoczynności hormonalnej jajników
Niedoczynność hormonalna jajników oznacza niedobór estrogenu i progesteronu. Choroba dotyka kobiety. Wytwarzanie estrogenu jest związane z cyklem miesiączkowym. Normalnym zjawiskiem jest niedobór estrogenów u kobiet przechodzących menopauzę, z racji tego, że jajniki kobiety w tym czasie zaprzestają wytwarzania te... czytaj więcej
Stosowanie leków na bezpłodność a ryzyko zachorowania na raka
Opublikowane w jednym z czerwcowych numerów Journal of The National Cancer Institute wyniki badań sugerują, że kobiety, które przyjmują leki na bezpłodność i nie rozwinęły dłuższej ciąży niż 10-tygodniowa, są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi niż kobiety, które nie przyjmują takich leków.... czytaj więcej
Brak komentarzy