Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wypadania macicy i pochwy

Schorzenie to dotyka głównie kobiety starsze lub w okresie menopauzalnym. Jednak pewne czynniki mogą spowodować wystąpienie wypadania także u bardzo młodych pacjentek. Czym w rzeczywistości jest ta dolegliwość i jak ją rozpoznać?

Zobacz również opis choroby: Wypadanie macicy i pochwy

Wypadanie macicy i pochwy spowodowane jest osłabieniem aparatu podporowego (czyli mięśni i więzadeł zamykających wejście do macicy) oraz aparatu wieszadłowego (składającego się z przymaciczy i więzadeł utrzymujących narządy rodne w prawidłowej pozycji).

Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszym czynnikiem powodującym to schorzenie jest ciąża i poród.

Powodem może być również ciężka fizyczna praca, nadmiernie obciążające omówione mięśnie ćwiczenia, a ponadto zaparcia i długotrwały, chroniczny kaszel, ponieważ powodują one wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Część kobiet tą przypadłością obciążona jest genetycznie.

Znacznemu osłabieniu mięśnie ulegają z wiekiem, dlatego też z powodu wypadania macicy i pochwy cierpią kobiety przechodzące menopauzę lub w podeszłym wieku.

Objawy bywają różnorodne, w zależności od stopnia zaawansowania wypadania oraz jego rodzaju. Najczęściej pojawiającym się symptomem jest uczucie ciała obcego w pochwie lub poza nią, a także dyskomfort, a niekiedy i ból podczas stosunku seksualnego. Duża liczba pacjentek skarży się na uczucie ciągnięcia w pochwie albo w dolnej części pleców, ból w okolicach kości krzyżowej, który niekiedy promieniuje w stronę pachwin.

Mogą również wystąpić dolegliwości związane z układem moczowym takie jak parcie na pęcherz i konieczność częstszego oddawania moczu, a jednocześnie trudność w całkowitym opróżnieniu pęcherza i zmniejszenie strumienia moczu. Sporą część pacjentek dotyka też problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Przy wypadaniu narządów rodnych również układ trawienny może dać o sobie znać. Pacjentki wskazują bowiem na wzmożone trudności w trawieniu pokarmów, któremu towarzyszy uczucie ciężkości i zaparcia. Ponadto utrudnione jest oddawanie stolca, ponieważ w tym celu konieczne jest uciskanie ściany pochwy.

Jeśli zauważymy opisane symptomy koniecznie zgłośmy się do lekarza, który po przeprowadzeniu z nami szczegółowego wywiadu wykona podstawowe badanie ginekologiczne połączone z badaniem USG. W celu zdiagnozowania pozostałych dolegliwości niekiedy konieczne jest również badanie manometryczne lub RTG klatki piersiowej. Po dokonaniu oceny stopnia zaawansowania wypadania lekarz podejmie decyzję o właściwym leczeniu.

Na ogół wystarcza stosowanie preparatów z estrogenem w postaci maści lub globulek oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Jeśli te działania nie przyniosą efektów lub wypadanie jest bardzo zaawansowane konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający albo na odtworzeniu pierwotnej anatomii narządów miednicy, albo na zamknięciu pochwy poprzez zszycie jej ścian ze sobą, co zapobiega nawrotom schorzenia.

 U kobiet planujących ciążę lub których stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji zakłada się dopochwowe urządzenia zwane pesarami. Zapewniają one podparcie narządom rodnym i usuwają część dolegliwości. Aby zapobiec pojawieniu się wypadania starajmy się nie obciążać mięśni dźwiganiem zbyt ciężkich przedmiotów, a podczas porodu lekarz powinien zadbać o jego prawidłowe przeprowadzenie i nacięcie krocza we właściwy sposób.

Zobacz również opis choroby: Wypadanie macicy i pochwy

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy jest chorobą, wywoływaną przez bakterie. Drobnoustroje powodują zmiany i zachwiania w naturalnej florze pochwy, co doprowadza do podrażnień i choroby. czytaj więcej

Objawy grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to zapalenie pochodzenia grzybiczego, na które narażone są kobiety w wieku rozdrodczym, aktywne seksualnie. Co istotne do powstania choroby dochodzi najczęściej na skutek zarażenia od partnera, który jest nosicielem grzybicy, przebiegającej u niego bezobjawowo.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

pessaroterapia

Również polecam pessaroterapię! Noszę pessar od 2 lat i już dawno zapomniałam o swoich dolegliwościach! :) Szkoda tylko, że jest mało źródeł po pols...

26-09-2016 13:16

~kaskaP

pessaroterapia

polecam portia pessary. dobrze dobrane od razu dają efekt i są zdecydowanie tańsze w porównaniu do innych. wszystko opisane macie tutaj: http://pessar.pl/...

16-09-2015 14:22

~coline__xo

pessar (1)

Na wypadanie macicy zastosowalam pessar. Po prostu bałam się operacji, ale zdecydowanie nie żałuję. Zapomniałam o objawach i teraz prowadzę normalne życ...

07-08-2015 15:50

~basia70

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy