Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wewnątrzmacicznego ograniczenia rozwoju płodu

Wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu to choroba, która powoduje, że dziecko rodzi się z mniejszą masą urodzeniową niż powinno. Wpływ na powstanie IUGR mają różne czynniki, jednakże najważniejsze i najbardziej znaczące są wczesna diagnoza i podjęcie leczenia noworodka.

Zobacz również opis choroby: Wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu

Często kobiety ciężarne obawiają się, iż cierpią na hipotrofię, gdyż zauważają u siebie mały brzuszek, dlatego też warte podkreślenia jest to, iż mały brzuch nie musi być objawem tego schorzenia.

Raczej rozwijający się płód nie daje sygnałów, że rozwija się nieprawidłowo, a chorobę stwierdza lekarz, poprzez badania prenatalne oraz USG.

Jeżeli chodzi o typowe objawy IUGR, są one widoczne po urodzeniu, kiedy to noworodek sprawia wrażenie wciąż tracącego na wadze, wręcz wychudzonego, ma rzadkie włoski na głowie, jak również kiedy widoczne są zaburzenia proporcji ciała dziecka, kiedy to np. obwód brzuszka jest wyraźnie zmniejszony w porównaniu do reszty ciała dziecka o prawidłowych wymiarach.

Do pozostałych objawów występujących u noworodka wskazujących na IUGR zaliczyć można:

  • pofałdowaną, wysuszoną, łuszczącą się skórę
  • paznokcie oraz pępowinę podbarwione smółką
  • słabo rozwiniętą tkankę podskórną
  • pobudzenie i zwiększoną aktywność
  • nieoddawanie moczu w pierwszych godzinach życia
  • szybkie wysychanie pępowiny

Hipotrofia płodu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, a szczególnie w okolicach 36. tygodnia ciąży, kiedy to duża część płodów ulega obumarciu na skutek owej choroby, dlatego bardzo ważne jest to, aby kobieta ciężarna przebywała pod stałą, specjalistyczną opieką lekarską oraz aby stan dziecka był cały czas monitorowany.

Nie należy lekceważyć IUGR, ale robić wszystko aby zapobiegać. Przede wszystkim przyszła mama powinna zrezygnować z używek, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju choroby.

Zobacz również opis choroby: Wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu

Masz cukrzycę typu 2? Znamy jedną z przyczyn...

Naukowcy zidentyfikowali cztery fragmenty kodu genetycznego, które mają wpływ na wagę noworodka. Ponadto geny, tak samo jak odżywianie kobiety w czasie ciąży, odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Trzy z tych nowo odkrytych fragmentów są związane z metabolizmem w okresie dorosłości. Zbadane przez naukowców zależ... czytaj więcej

Objawy kretynizmu

Kretynizm oznacza wrodzony zespół niedoboru jodu. Takie braki w okresie rozwoju płodu prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych u dziecka. Choroba wiąże się z ciężkim niedorozwojem umysłowym związanym z wrodzoną pierwotną niedoczynnością tarczycy. Hormony tarczycy odpowiadają za rozwój mózgowia u... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy