Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbieli nasieniowej

Torbiel nasieniowa jest zmianą w okolicach najądrza. Gdy odpływ spermy jest zablokowany, nasienie lokuje się w komórkach przewodów nasiennych, powodując ich pęcznienie i tworząc tym samym torbiel. Poznaj objawy torbieli nasiennej.

Zobacz również opis choroby: Torbiel nasieniowa

Co wywołuje torbiel nasienną?

Dokładne przyczyny powstawania torbieli nie są poznane. Prawdopodobnie takie cysty tworzą się wskutek skurczu ściany przewodów nasiennych. Możliwe też, że torbiele pojawiają się po urazach tych okolic lub w konsekwencji stanów zapalnych układu rozrodczego.

Torbiele mogą także powstawać w różnych częściach organizmu osoby chorej na nowotwór. Są wtedy jednym z objawów raka organizmu.

Objawy torbieli nasiennej

Najczęściej, w przypadku małych torbieli nasiennych (poniżej 1 cm) , choroba przebiega bezobjawowo. Chory rzadko kiedy odczuwa jakiekolwiek zmiany w swoim organizmie. Czasem zdarza się, że nosiciel wyczuje zgrubienie lub mały guzek powyżej jądra.

Gdy cysta jest większa chory może zauważyć zmiany w swoim organizmie np.:

  • ból w miejscu powstania zmiany,
  • zaczerwienienie moszny,
  • opuchliznę w okolicy moszny,
  • powiększenie całej moszny.

W rzadkich przypadkach jądro chorego, na którym znajduje się torbiel jest większe i cięższe od drugiego. Czasami dochodzi też do stanów zapalnych w okolicy jąder lub też całego układu rozrodczego.W skrajnych przypadkach torbiele nasienne powodują męską bezpłodność.

Czy torbiel nasienna zagraża życiu?


W większości przypadków jest ona niegroźnym schorzeniem, w przypadku którego nie podejmuje się leczenia. Jeżeli cysta powoduje dyskomfort lub ciągle się zwiększa chory może poddać się operacji chirurgicznej jej usunięcia.

W przypadku wszelkich zmian zaobserwowanych w swoim organizmie, szczególnie w układnie rozrodczym, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista postawi właściwą diagnozę oraz wystosuje odpowiednie leczenie.

Zobacz również opis choroby: Torbiel nasieniowa

Objawy zapalenia najądrza

Zapalenie najądrzy oznacza zapalenie przewodów, które odchodzą od tylnej części każdego z jąder do nasieniowodów. Przyczyną wystąpienia schorzenia jest infekcja bakteryjna układu moczowego. Schorzenie najczęściej spotykane jest u młodych mężczyzn pomiędzy 19 a 35 rokiem życia. Nie jest jednak powiedziane, że ni... czytaj więcej

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego oznaczają poszerzona naczynia żylne, które zajmują się zbieraniem krwi z jąder. W trakcie badań wyczuwa się je w obrębie moszny. Stanowią guzowate twory występujące nad jądrem. Choroba często dotyka młodych chłopców, a jej rozpoznanie możliwe jest podczas wykonania badania przedmiotow... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy