Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbieli jajnika

Torbiel jajnika zwana jest inaczej cystą i jest to zamknięta jama wypełniona płynem. Powstaje ona najczęściej z powodu zahamowania pęknięcia pęcherzyka Graafa, najczęściej w sytuacji kiedy pęchrzyk nie zawiera żadnej komórki bądź kiedy komórka obumarła.

Zobacz również opis choroby: Torbiel jajnika

W dalszej kolejności dochodzi do jej wzrostu, mimo że nie zachodzi w niej jajeczkowanie. Wówczas właśnie powstaje torbiel.

Warto wiedzieć, iż istnieje wiele różnych odmian torbieli, jednakże większość z nich należy do łagodnych zmian.

Mimo, iż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, mogą być przyczyną pojawienia się szeregu dolegliwości, w zależności od miejsca występowania cysty.

Jednakże są także przypadki, w których torbiele nie dają żadnych objawów, a chora kobieta jest nieświadoma ich posiadania. Wówczas badania, do ktorych należy m.in. USG czy RTG pomagają zdiagnozować stan pacjentki i zlokalizować schorzenie.

Trobiele, które mają spore rozmiary, mogą powodować ucisk na inne narządy wewnętrzne, wówczas możliwe są bóle podbrzusza, na które kobieta często się skarży.

Bardzo ważne jest zapobieganie rozwojowi choroby, poprzez regularne wykonywanie badań. Nie warto zaniedbywać wizyt kontrolnych u ginekologa, gdyż może to kiedyś spowodować przykre konsekwencje zdrowotne.

Co ważne nie zawsze wykrycie torbieli wiąże się z wykonaniem zabiegu chirurgicznego, czasami wystarczy jedynie odciągnięcie nadmiaru płynu, w wyniku czego ulega ona zmniejszeniu.

W rzadkich przypadkach okazuje się, że torbiel ma charakter złośliwy, jednakże w takiej sytuacji zwykle zleca się najpierw pobranie materiału do przeprowadzenia biopsji, dopiero potem lekarz decyduje się na konkretną metodę leczenia.

Zobacz również opis choroby: Torbiel jajnika

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od ... czytaj więcej

Objawy raka jajnika

Z rakiem jajnika mamy do czynienia w przypadku obecności komórek nowotworowych w jednych lub dwóch jajnikach. Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, z którym najczęściej zmagają się kobiety w okresie około i pomenopauzalnym. Charakterystyczne objawy choroby pojawiają się w późnym stadium zaawansowania, stąd t... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy