Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbieli gruczołu przedsionkowego większego

Gruczoły przedsionkowe większe ( nazywane inaczej gruczołami Bartholina) leżą w okolicach przedsionka pochwy i odpowiadają za prawidlowe jej nawilżenie, które nasila się podczas podniecenia płciowego. Ich zapalenie stanowi bardzo nieprzyjemny i wstydliwy problem dla każdej kobiety, z którym jak najszybciej należy udać się do ginekologa.

Zobacz również opis choroby: Torbiel gruczołu przedsionkowego większego

Jakie są objawy zapalenia?

W przypadku pojawienia się ropnia możemy mówić o zmianie o charakterze zapalnym.

Co za tym idzie jest ona dla kobiety bardziej nieprzyjemna i uciążliwa.

Jego pojawieniu się towarzyszy ból, który nasila się podczas siadania i chodzenia oraz obrzęk wargi sromowej.

W wielu przypadkach można też odnotować podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie, bolesność podczas stosunku płciowego i zaczerwienienie okolicy guza.

Torbiel natomiast nie jest formą stanu zapalnego, dlatego też nie towarzyszą jej te wszystkie dokuczliwe objawy. W zasadzie może w ogóle nie dawać o sobie znać. Jedyne, co będzie świadczyć o jej obecności, to niewielki guzek na wardze sromowej. W niektórych przypadkach takie torbiele  opróżniają się samoistnie, a następnie wchłaniają.

Choroba może mieć postac ostra lub przewlekłą.  W postaci ostrej w przedsionku pochwy i wardze sromowej pojawia się bolesny guz, który często utrudnia chodzenie i siedzenie.

W postaci przewlekłej, która może trwać bardzo długo (nawet latami) objawy bólowe są nieznaczne lub nie ma ich wcale. Obecny jest jedynie niewielki, najczęściej niebolesny guzek w miejscu gruczołu tzw. torbiel zastoinowa.

Nie należy lekceważyć objawów stanu zapalnego czy pojawiającej się bolesności. Tak jak w przypadku innych schorzeń, tak i tu niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zadecyduje o formie leczenia najlepszej do naszego przypadku.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Torbiel gruczołu przedsionkowego większego

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od ... czytaj więcej

Objawy zapalenia gruczołów Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina jest bezpośrednio związane z zakażeniem bakteriami beztlenowymi, kałowymi lub paciorkowcami. Schorzenie polega na pojawieniu się bolesnego ropnia. Na chorobę najczęściej cierpią kobiety. Występuje przy niej tendencja do nawrotów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy