Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbieli gruczołu przedsionkowego większego

Gruczoły przedsionkowe większe ( nazywane inaczej gruczołami Bartholina) leżą w okolicach przedsionka pochwy i odpowiadają za prawidlowe jej nawilżenie, które nasila się podczas podniecenia płciowego. Ich zapalenie stanowi bardzo nieprzyjemny i wstydliwy problem dla każdej kobiety, z którym jak najszybciej należy udać się do ginekologa.

Zobacz również opis choroby: Torbiel gruczołu przedsionkowego większego

Jakie są objawy zapalenia?

W przypadku pojawienia się ropnia możemy mówić o zmianie o charakterze zapalnym.

Co za tym idzie jest ona dla kobiety bardziej nieprzyjemna i uciążliwa.

Jego pojawieniu się towarzyszy ból, który nasila się podczas siadania i chodzenia oraz obrzęk wargi sromowej.

W wielu przypadkach można też odnotować podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie, bolesność podczas stosunku płciowego i zaczerwienienie okolicy guza.

Torbiel natomiast nie jest formą stanu zapalnego, dlatego też nie towarzyszą jej te wszystkie dokuczliwe objawy. W zasadzie może w ogóle nie dawać o sobie znać. Jedyne, co będzie świadczyć o jej obecności, to niewielki guzek na wardze sromowej. W niektórych przypadkach takie torbiele  opróżniają się samoistnie, a następnie wchłaniają.

Choroba może mieć postac ostra lub przewlekłą.  W postaci ostrej w przedsionku pochwy i wardze sromowej pojawia się bolesny guz, który często utrudnia chodzenie i siedzenie.

W postaci przewlekłej, która może trwać bardzo długo (nawet latami) objawy bólowe są nieznaczne lub nie ma ich wcale. Obecny jest jedynie niewielki, najczęściej niebolesny guzek w miejscu gruczołu tzw. torbiel zastoinowa.

Nie należy lekceważyć objawów stanu zapalnego czy pojawiającej się bolesności. Tak jak w przypadku innych schorzeń, tak i tu niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zadecyduje o formie leczenia najlepszej do naszego przypadku.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Torbiel gruczołu przedsionkowego większego

Objawy Torbiel Trzustki

Torbiel trzustki zaliczana jest obok przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy przewodów trzustkowych do chorób tego narządu. Najczęściej występuje torbiel rzekoma (u około 90% pacjentów zgłaszających się z tym problemem). Patologia ta związana jest z występowaniem zbiornika płynu o dużej aktywności amylazy, który w zależności od ... czytaj więcej

Objawy zapalenia gruczołów Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina jest bezpośrednio związane z zakażeniem bakteriami beztlenowymi, kałowymi lub paciorkowcami. Schorzenie polega na pojawieniu się bolesnego ropnia. Na chorobę najczęściej cierpią kobiety. Występuje przy niej tendencja do nawrotów.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy