Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy pęknięcia krocza

Poród to finałowy etap ciąży, podczas którego może dojść do wielu komplikacji. Jedną z nich jest właśnie pęknięcie krocza u kobiety, które jest skutkiem porodu przebiegającego w sposób naturalny.

Zobacz również opis choroby: Pęknięcie krocza

Do pęknięcia, bądź też powstania ran szarpanych krocza dochodzi zazwyczaj podczas rodzenia pierwszego dziecka sposobem naturalnym.

Aby uniknąć pęknięcia krocza, kobieta powinna pamiętać, że podczas porodu krocze rozciąga się stopniowo. Główka dziecka, gwałtownie przeciskająca się przez kanał rodny może spowodować komplikacje.

Dlatego też nie należy śpieszyć się do końca porodu, ale pozwolić na stopniowe i powolne wyłanianie się główni niemowlęcia na zewnątrz, co pozwoli rozciągnąć krocze. Wymaga to kontrolowania odruchów parcia i powstrzymywania się od wypychania dziecka z całej siły.

Jest to schorzenie, które pojawia się stosunkowo często i niestety niesie za sobą poważne komplikacje i negatywnie wpływa na przyszły komfort życia kobiety.

Z tego względu lekarze zalecają rozpoczęcie przygotowań do porodu już od trzeciego trymestru ciąży. Przygotowania te nie są czasochłonne ani męczące, a na pewno pomogą uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Jakie są objawy?

O pęknięciu krocza zarówno przyszła matka, jak i lekarz dowiadują się podczas trwania porodu. O wystąpieniu komplikacji informuje ogromy ból, który powstaje w momencie pierwszego pęknięcia. Każdemu kolejnemu uszkodzeniu (o ile takowe wystąpią) również towarzyszy ból.

Oprócz bólu, obserwuje się również bardzo obfite krwawienie w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia tkanki. Krwawienie, jak i ból są jedynymi objawami pęknięcia krocza, które występują podczas porodu. Komplikacje związane z wydaniem dziecka na świat mogą jednak długo jeszcze o sobie przypominać.

Po zakończonym porodzie, lekarz przystępuje do opatrzenia ran doznanych przez pacjentkę. Może ona wówczas odczuwać spory dyskomfort, na który składa się niewielki ból oraz pieczenie.

Lekarz zazwyczaj wykonuje zabieg chirurgiczny (małe pęknięcia mogą zagoić się samoistnie), ale nie jest to koniec leczenia.

Po przeprowadzeniu operacji, następuje długi okres rekonwalescencji, podczas którego młoda mama wraca do zdrowia.

Towarzyszą mu dalsze odczucia bólowe, dyskomfort oraz nadwrażliwość w miejscu gojenia się rany. Poza tym zdarza się, że niektóre kobiety zmagają się z innymi, krępującymi dolegliwościami, takimi jak nietrzymanie moczu oraz kału. Raczej rzadziej mogą wystąpić poważniejsze powikłania popołogowe.

Zobacz również opis choroby: Pęknięcie krocza

Bolesność uciskowa w obszarze jąder i krocza

Bolesność uciskowa dotycząca obszaru jąder i krocza najczęściej jest sygnałem problemów z gruczołem krokowym, popularnie zwanym prostatą. Jaki charakter mają te problemy zależy od tego czy bolesność pojawiła się nagle, czy narastała stopniowo. Ważne jest również czy dolegliwości w obszarze jąder i krocza są nawracające, czy ... czytaj więcej

Objawy wewnątrzmacicznego ograniczenia rozwoju płodu

Wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu to choroba, która powoduje, że dziecko rodzi się z mniejszą masą urodzeniową niż powinno. Wpływ na powstanie IUGR mają różne czynniki, jednakże najważniejsze i najbardziej znaczące są wczesna diagnoza i podjęcie leczenia noworodka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy