Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy pustego jaja płodowego

Spóźniająca się miesiączka i poranne nudności to pewne symptomy ciąży. Ale czy na pewno? Niekiedy zdarza się, że badanie USG wykazuje brak rozwijającego się zarodka mimo istnienia łożyska. Zjawisko takie nazywamy pustym jajem płodowym. Jakie są jego objawy i czy kobieta sama może je wyczuć?

Zobacz również opis choroby: Puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe pojawia się, gdy rozwija się pęcherzyk ciążowy, natomiast zarodek obumiera lub nie wykształca się wcale. Większość kobiet aż do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologa i przeprowadzonego tam badania nie ma pojęcia, iż nosi puste łożysko.

Zazwyczaj pojawiającymi się objawami są te, które towarzyszą normalnej ciąży. A zatem mdłości i wymioty są na porządku dziennym. Nie można również wnioskować na podstawie ruchów dziecka, bo na tym etapie ciąży są wciąż niewyczuwalne.

Badania przeprowadzane za pomocą testu ciążowego wskazują wynik pozytywny, a hormon beta-hCG  (odpowiadający między innymi za utrzymanie ciąży) jest na poziomie wskazującym, iż w brzuchu kobiety rozwija się nowe życie.

Czy zatem cokolwiek może wskazać nam, iż mamy do czynienia z pustym jajem płodowym?


Warto wspomnieć, że przyczyną dwóch trzecich poronień w pierwszym trymestrze ciąży jest właśnie puste jajo płodowe. I tak naprawdę tylko objawy związane z poronieniem, a zatem ból w dole brzucha, brunatne plamienia i krwawienie mogą kazać nam się domyślać, iż jest to ciąża bezzarodkowa.

U wielu kobiet takie samoistne poronienie następuje krótko po zapłodnieniu. Ponadto ma to często miejsce w taki sposób, iż kobieta nawet nie domyśla się, że przez chwilę była w ciąży.

Pewność, że jest to puste jajo płodowe bez embrionu możemy uzyskać dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Pierwszym pewnym objawem jest brak widoczności zarodka na ekranie podczas badania USG. Choć w rzeczywistości nie musi to jeszcze niczego przesądzać. Z tego względu takie badanie ponawia się za kilka dni.

Należy wówczas przeprowadzić dodatkowo badanie poziomu wspomnianego już hormonu beta-hCG, który w tej sytuacji może zacząć spadać. Jeśli wszystkie wyniki wskazują, iż jest to ciąża bezzarodkowa należy poczekać, aż organizm sam usunie łożysko.

Można ten proces przyspieszyć poprzez podanie odpowiednich leków lub dokonać zabiegu chirurgicznego. W tym ostatnim przypadku puste jajo płodowe można następnie przebadać w celu odkrycia jego przyczyny. A mogą być one różne.

Poczynając od nieprawidłowego podziału zapłodnionej komórki, na anomaliach genetycznych kończąc. Dobrze, aby w takiej sytuacji rodzice poddali się badaniom kariotypu, aby wyeliminować podejrzenia nieprawidłowości genetycznych.

Dla wszystkich, którzy obawiają się, że spotka ich ciąża bezzarodkowa, lub którzy obawiają się jej konsekwencji mamy dobre wiadomości.

Puste jajo płodowe zdarza się zazwyczaj raz w życiu. Kobiety, które raz przeszły ciążę bezzarodkową raczej nie zachodzą w nią ponownie. Jednocześnie taka ciąża nie powoduje komplikacji ani przy ponownym staraniu się o dziecko, ani przy donoszeniu ciąży. Jeśli badania nie wykazały przeciwskazań, para może ponownie próbować zajść w ciążę po czasie wyznaczonym przez lekarza.






Zobacz również opis choroby: Puste jajo płodowe

Objawy niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet spodziewających się dziecka. Polega ono na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy, w efekcie czego dość często ciąża kończy się poronieniem bądź też porodem przedwczesnym.... czytaj więcej

Wczesne wykrywanie trisomii 21: w kierunku alternatywy do testów aktualnych

Ta nowina powinna ucieszyć kobiety w wieku prokreacyjnym, które chcą mieć dziecko i planują ciążę: firmy amerykańskie starają się jak najszybciej opracować test z krwi wykrywający trisomię 21 bardziej precyzyjnie niż testy, które są aktualnie są do dyspozycji. Test ten ma pozwolić na zaoszczędzenie amniopunkcji wielk... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy