Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przodującego łożyska

Podczas ciąży może dojść do kilku komplikacji. Jedną z nich jest tzw. przodujące łożysko. Polega ono na nieprawidłowym, zbyt niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy. Jakie są najczęstsze objawy tej rzadkiej przypadłości?

Zobacz również opis choroby: Przodujące łożysko

Niepokojące krwawienia

Z problemem przodującego łożyska boryka się mniej niż 1% ciężarnych kobiet. Najpowszechniejszym symptomem są nagłe, lecz bezbolesne krwawienia z dróg rodnych, występujące zazwyczaj podczas snu.

Mogą być one niewielkie lub wręcz przeciwnie – bardzo obfite. Dochodzi do nich zazwyczaj dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Znane są przypadki krwawienia tak obfitego, iż zagrażało ono nawet życiu przyszłej mamy. Są to na szczęście zdarzenia niezwykle rzadkie.

Niezależnie od natężenia i częstości występowania krwawień, kobieta powinna bezzwłocznie skonsultować swój stan z lekarzem.

Bolesne skurcze

Krwawieniom towarzyszyć mogą regularne skurcze macicy. Intensywność skurczy zależy przede wszystkim od ułożenia płodu oraz etapu ciąży. Kobieta odczuwa także parcia w dolnej części brzucha i okolicach miednicy. Ból promieniuje zwykle do okolicy krzyżowej lub wzdłuż nóg.

Nieprawidłowe ułożenie płodu

Łożysko przodujące objawia się także charakterystycznym ułożeniem dziecka. Fachowo nazywa się je ułożeniem podłużnym pośladkowym (gdy płód skierowany jest pośladkami do kanału rodnego) lub poprzecznym (kiedy dziecko ułożone jest prostopadle). Czasami zdarza się także ułożenie ukośne.

Na co zwrócić uwagę

Przodujące łożysko charakteryzuje się brakiem objawów podrażnienia otrzewnej. Brzuch kobiety jest miękki, nie odnotowuje się także tzw. obrony mięśniowej. Bóle, które towarzyszą anomalii, nie są bólami porodowymi.
Przodujące łożysko jest rzadką, ale dosyć groźną komplikacją towarzyszącą ciąży. Leczenie wymaga zazwyczaj hospitalizacji.

Zobacz również opis choroby: Przodujące łożysko

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Objawy krwotoku z dróg rodnych

Krwotok z dróg rodnych oznacza nieprawidłowe krwawienie maciczne. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Z reguły wymienia się anomalie układu rodnego, choroby układowe i zaburzenia hematologiczne. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności