Z problemem przodującego łożyska boryka się mniej niż 1% ciężarnych kobiet. Najpowszechniejszym symptomem są nagłe, lecz bezbolesne krwawienia z dróg rodnych, występujące zazwyczaj podczas snu.
Mogą być one niewielkie lub wręcz przeciwnie – bardzo obfite. Dochodzi do nich zazwyczaj dopiero w trzecim trymestrze ciąży.
Znane są przypadki krwawienia tak obfitego, iż zagrażało ono nawet życiu przyszłej mamy. Są to na szczęście zdarzenia niezwykle rzadkie.
Niezależnie od natężenia i częstości występowania krwawień, kobieta powinna bezzwłocznie skonsultować swój stan z lekarzem.
Krwawieniom towarzyszyć mogą regularne skurcze macicy. Intensywność skurczy zależy przede wszystkim od ułożenia płodu oraz etapu ciąży. Kobieta odczuwa także parcia w dolnej części brzucha i okolicach miednicy. Ból promieniuje zwykle do okolicy krzyżowej lub wzdłuż nóg.
Nieprawidłowe ułożenie płodu
Łożysko przodujące objawia się także charakterystycznym ułożeniem dziecka. Fachowo nazywa się je ułożeniem podłużnym pośladkowym (gdy płód skierowany jest pośladkami do kanału rodnego) lub poprzecznym (kiedy dziecko ułożone jest prostopadle). Czasami zdarza się także ułożenie ukośne.
Na co zwrócić uwagę
Przodujące łożysko charakteryzuje się brakiem objawów podrażnienia otrzewnej. Brzuch kobiety jest miękki, nie odnotowuje się także tzw. obrony mięśniowej. Bóle, które towarzyszą anomalii, nie są bólami porodowymi.
Przodujące łożysko jest rzadką, ale dosyć groźną komplikacją towarzyszącą ciąży. Leczenie wymaga zazwyczaj hospitalizacji.
Zobacz również opis choroby: Przodujące łożysko
Brak komentarzy