Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przekwitania

W życiu każdej kobiety nastaje moment, w którym spowolnieniu ulegają procesy związane z układem rozrodczym. Około 50-60 roku życia zanika miesiączka, co fachowo nazywa się menopauzą. Jednak już przez dłuższy czas poprzedzający przekwitnie, w organizmie pań zachodzi szereg, zazwyczaj uciążliwych, zmian. Jak rozpoznać zbliżającą się menopauzę?

Zobacz również opis choroby: Przekwitanie

Rozregulowany cykl

Pierwsze symptomy nadchodzącego klimakterium związane są z miesiączką. Cykl menstruacyjny ulega rozregulowaniu, co skutkuje zbyt częstym lub też odwrotnie – zbyt sporadycznym występowaniem krwawienia. Samo krwawienie bywa z kolei obfite lub niewielkie.

Wszystko to za sprawą jajników, a mówiąc ściślej – ich pracy. Jajniki zaczynają wydzielać coraz to mniejsze ilości hormonów estrogenu i gestagenu.

Fale gorąca


Powszechnym objawem zbliżającej się menopauzy są tzw. uderzenia ciepła (wary). Kobieta narażona jest na niespodziewane, nagłe odczucie ciepła, które może obejmować głowę, szyję, a czasem także i tułów.

Co więcej, uderzenia gorąca nie zawsze ustępują wraz z klimakterium i mogą ciągnąć się jeszcze wiele lat po menopauzie. Towarzyszy im zwiększona potliwość, która może utrudniać kontakty międzyludzkie. Niektóre panie cierpią także na tzw. napadowe poty nocne, w wyniku których często zmuszone są do wielokrotnej zmiany bielizny w ciągu zaledwie kilku godzin.

Wiele kobiet wymienia tę przypadłość jako jedną z najbardziej uciążliwych w codziennym życiu.

Huśtawki nastroju

Wiele symptomów menopauzy występuje w sferze psychicznej. Kobiety na progu przekwitania miewają częste zmiany nastroju, a nawet wykazują objawy depresji.

Są senne, ospałe, tracą ochotę na cokolwiek, zdarza im się także doświadczać stanów lękowych. Paradoksalnie, uczucie senności nie przekłada się na twardy, zdrowy sen. Wręcz przeciwnie – kobiety przed menopauzą mają ogromne problemy z zasypianiem. Ponadto bywają drażliwe i przygnębione. Wiele z nich skarży się na zaburzenia koncentracji i pamięci.

Sprawy na pewno nie ułatwiają nocne poty oraz uczucie napięcia sutków. Pojawia się ono u wielu pań po czterdziestym roku życia.

Irytujące kurcze

Cały organizm kobiety narażony jest na działanie mechanizmów związanych z nadchodzącą menopauzą. Występujące w tym okresie zaburzenia krążenia oraz przepływu krwi w żyłach skutkują między innymi kurczami w nogach. Przekwitanie oznacza także kłopoty z kośćmi, chrząstkami i stawami – pozbawione elastyczności mogą nastręczać wielu problemów.

Bardzo często daje o sobie znać także i serce. Najważniejszy organ w naszym ciele zaczyna płatać figle – dojrzałe panie muszą być przygotowane na częste, napadowe kołatania serca.

Menopauza a uroda

U wielu kobiet – co zrozumiałe we współczesnym świecie – na pierwszy plan wysuwa się kwestia wyglądu zewnętrznego. Menopauza wpływa bowiem także na urodę. Na szczęście są to zazwyczaj tylko zmiany kosmetyczne – zwiększona łamliwość paznokci czy nadmierne wysuszanie skóry.

Jednym z najistotniejszych objawów klimakterium jest jednak zmniejszona elastyczność i suchość pochwy. Ma to niebagatelny wpływ na sferę erotyczną. Na szczęście współczesna farmaceutyka oferuje środki, które przywracają radość z pożycia seksualnego. Menopauza może oznaczać początek pięknego okresu w życiu dojrzałej kobiety!

Zobacz również opis choroby: Przekwitanie

Objawy klimakterium

Klimakterium (przekwitanie) jest szerszym procesem, który obejmuje menopauzę (okres po ostatniej miesiączce), pre-menopauzę i post-menopazuę. Jest to fizjologiczny etap w życiu każdej kobiety. Klimakterium powstaje w związku z zanikiem czynności jajników. Dochodzi do spadku stężenia hormonów kobiecych we krwi.... czytaj więcej

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności