Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przekwitania

W życiu każdej kobiety nastaje moment, w którym spowolnieniu ulegają procesy związane z układem rozrodczym. Około 50-60 roku życia zanika miesiączka, co fachowo nazywa się menopauzą. Jednak już przez dłuższy czas poprzedzający przekwitnie, w organizmie pań zachodzi szereg, zazwyczaj uciążliwych, zmian. Jak rozpoznać zbliżającą się menopauzę?

Zobacz również opis choroby: Przekwitanie

Rozregulowany cykl

Pierwsze symptomy nadchodzącego klimakterium związane są z miesiączką. Cykl menstruacyjny ulega rozregulowaniu, co skutkuje zbyt częstym lub też odwrotnie – zbyt sporadycznym występowaniem krwawienia. Samo krwawienie bywa z kolei obfite lub niewielkie.

Wszystko to za sprawą jajników, a mówiąc ściślej – ich pracy. Jajniki zaczynają wydzielać coraz to mniejsze ilości hormonów estrogenu i gestagenu.

Fale gorąca


Powszechnym objawem zbliżającej się menopauzy są tzw. uderzenia ciepła (wary). Kobieta narażona jest na niespodziewane, nagłe odczucie ciepła, które może obejmować głowę, szyję, a czasem także i tułów.

Co więcej, uderzenia gorąca nie zawsze ustępują wraz z klimakterium i mogą ciągnąć się jeszcze wiele lat po menopauzie. Towarzyszy im zwiększona potliwość, która może utrudniać kontakty międzyludzkie. Niektóre panie cierpią także na tzw. napadowe poty nocne, w wyniku których często zmuszone są do wielokrotnej zmiany bielizny w ciągu zaledwie kilku godzin.

Wiele kobiet wymienia tę przypadłość jako jedną z najbardziej uciążliwych w codziennym życiu.

Huśtawki nastroju

Wiele symptomów menopauzy występuje w sferze psychicznej. Kobiety na progu przekwitania miewają częste zmiany nastroju, a nawet wykazują objawy depresji.

Są senne, ospałe, tracą ochotę na cokolwiek, zdarza im się także doświadczać stanów lękowych. Paradoksalnie, uczucie senności nie przekłada się na twardy, zdrowy sen. Wręcz przeciwnie – kobiety przed menopauzą mają ogromne problemy z zasypianiem. Ponadto bywają drażliwe i przygnębione. Wiele z nich skarży się na zaburzenia koncentracji i pamięci.

Sprawy na pewno nie ułatwiają nocne poty oraz uczucie napięcia sutków. Pojawia się ono u wielu pań po czterdziestym roku życia.

Irytujące kurcze

Cały organizm kobiety narażony jest na działanie mechanizmów związanych z nadchodzącą menopauzą. Występujące w tym okresie zaburzenia krążenia oraz przepływu krwi w żyłach skutkują między innymi kurczami w nogach. Przekwitanie oznacza także kłopoty z kośćmi, chrząstkami i stawami – pozbawione elastyczności mogą nastręczać wielu problemów.

Bardzo często daje o sobie znać także i serce. Najważniejszy organ w naszym ciele zaczyna płatać figle – dojrzałe panie muszą być przygotowane na częste, napadowe kołatania serca.

Menopauza a uroda

U wielu kobiet – co zrozumiałe we współczesnym świecie – na pierwszy plan wysuwa się kwestia wyglądu zewnętrznego. Menopauza wpływa bowiem także na urodę. Na szczęście są to zazwyczaj tylko zmiany kosmetyczne – zwiększona łamliwość paznokci czy nadmierne wysuszanie skóry.

Jednym z najistotniejszych objawów klimakterium jest jednak zmniejszona elastyczność i suchość pochwy. Ma to niebagatelny wpływ na sferę erotyczną. Na szczęście współczesna farmaceutyka oferuje środki, które przywracają radość z pożycia seksualnego. Menopauza może oznaczać początek pięknego okresu w życiu dojrzałej kobiety!

Zobacz również opis choroby: Przekwitanie

Objawy klimakterium

Klimakterium (przekwitanie) jest szerszym procesem, który obejmuje menopauzę (okres po ostatniej miesiączce), pre-menopauzę i post-menopazuę. Jest to fizjologiczny etap w życiu każdej kobiety. Klimakterium powstaje w związku z zanikiem czynności jajników. Dochodzi do spadku stężenia hormonów kobiecych we krwi.... czytaj więcej

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy