Owrzodzenia sromu to choroba, którą należy jak najszybciej zdiagnozować, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Można jej również spróbować zapobiec, np. przestrzegając zasad bezpiecznego współżycia. W tym celu należy odpowiednio się zabezpieczać. Warto również regularnie dbać o higienę intymną oraz unikać noszenia rzeczy, które mogłyby sprzyjać podrażnieniom – np. obcisła bielizna i spodnie.
Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, ponieważ obcisłe ubranie powoduje pocenie się, a co za tym idzie – namnażanie są bakterii, skąd już prosta droga do zakażenia. Niepodjęcie leczenia może przysporzyć natomiast wiele problemów.
Jakie są objawy choroby?
W pierwszych tygodniach na wargach sromu pojawia się lekkie zaczerwienienie. Jeżeli nawet zostanie ono dostrzeżone przez pacjentkę, zazwyczaj jest to przez nią ignorowane. Następnie obserwuje się maceracja naskórka, która z kolei prowadzi do ubytku w skórze sromu. W wyniku tego pojawia się sięgająca aż do skóry właściwej rana na sromie.
Na tym etapie rozwoju choroby zwykle pojawiają się również takie objawy jak ból, pieczenie, a także nieprzyjemne swędzenie. Symptomy te są jednak mniej lub bardziej nasilone, czasami pacjentka wcale nie musi ich odczuwać lub odczuwać sporadycznie.
Jeżeli nie zostaje podjęte leczenie (np. z powodu niedostrzeżenia i nieodczuwania objawów), wkrótce pojawia się nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z rany. Ponadto ze względu na umiejscowienie rany, bardzo szybko może dojść do wszelkiego rodzaju zakażeń, które wystąpią np. na skutek obtarcia.
W takim przypadku często można zaobserwować ropną wydzieliną oraz krwawienie. Na tym etapie choroby niemal zawsze pojawiają się obfite upławy. Co więcej, niekomfortowe może okazać się również współżycie, ze względu na towarzyszący ból.
Zobacz również opis choroby: Owrzodzenia sromu
Objawy raka sromu i pochwy
Rak sromu i pochwy jest nowotworem złośliwym, który najczęściej spotykany jest u kobiet po 70 roku życia. Ta odmiana raka może mieć charakter pierwotny lub przerzutowy. Dodatkowo przed wystąpieniem nowotworu mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Choroba w początkowym stadium nie daje z reguły żadnych objawów.... czytaj więcej
Objawy zapalenia sromu
Zapalenie sromu z reguły powstaje na skutek zakażeń, do których przeniesienia dochodzi drogą płciową. Zapalenie może być także efektem infekcji układu moczowego. Za wywołanie choroby mogą być odpowiedzialne różne czynniki, stąd też wyróżniamy zapalenie wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz pasożytnicze.... czytaj więcej
Brak komentarzy