Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy owrzodzeń sromu

Owrzodzenia sromu to choroba sromu, pojawiająca się w przypadku kobiet. Najczęściej pojawia się na skutek choroby wenerycznej – infekcji wirusem opryszczki (HSV), ale przyczyn może być wiele (np. cukrzyca czy choroba nowotworowa).

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenia sromu

Schorzenie to polega na pojawieniu się ubytków fragmentów zmienionej skóry sromu, która jest wynikiem jakiejś choroby.
 
Owrzodzenia sromu to choroba, którą należy jak najszybciej zdiagnozować, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Można jej również spróbować zapobiec, np. przestrzegając zasad bezpiecznego współżycia. W tym celu należy odpowiednio się zabezpieczać. Warto również regularnie dbać o higienę intymną oraz unikać noszenia rzeczy, które mogłyby sprzyjać podrażnieniom – np. obcisła bielizna i spodnie.

Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, ponieważ obcisłe ubranie powoduje pocenie się, a co za tym idzie – namnażanie są bakterii, skąd już prosta droga do zakażenia. Niepodjęcie leczenia może przysporzyć natomiast wiele problemów.

Jakie są objawy choroby?


Z oczywistych względów pierwsze objawy rzadko są widoczne od razu na początku choroby. Z tego względu, gdy kobieta zgłasza się do lekarza, często choroba jest już rozwinięta i leczenie przebiega znacznie dłużej, niż by mogło.

W pierwszych tygodniach na wargach sromu pojawia się lekkie zaczerwienienie. Jeżeli nawet zostanie ono dostrzeżone przez pacjentkę, zazwyczaj jest to przez nią ignorowane. Następnie obserwuje się maceracja naskórka, która z kolei prowadzi do ubytku w skórze sromu. W wyniku tego pojawia się sięgająca aż do skóry właściwej rana na sromie.

Na tym etapie rozwoju choroby zwykle pojawiają się również takie objawy jak ból, pieczenie, a także nieprzyjemne swędzenie. Symptomy te są jednak mniej lub bardziej nasilone, czasami pacjentka wcale nie musi ich odczuwać lub odczuwać sporadycznie.

Jeżeli nie zostaje podjęte leczenie (np. z powodu niedostrzeżenia i nieodczuwania objawów), wkrótce pojawia się nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z rany. Ponadto ze względu na umiejscowienie rany, bardzo szybko może dojść do wszelkiego rodzaju zakażeń, które wystąpią np. na skutek obtarcia.

W takim przypadku często można zaobserwować ropną wydzieliną oraz krwawienie. Na tym etapie choroby niemal zawsze pojawiają się obfite upławy. Co więcej, niekomfortowe może okazać się również współżycie, ze względu na towarzyszący ból.

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenia sromu

Objawy raka sromu i pochwy

Rak sromu i pochwy jest nowotworem złośliwym, który najczęściej spotykany jest u kobiet po 70 roku życia. Ta odmiana raka może mieć charakter pierwotny lub przerzutowy. Dodatkowo przed wystąpieniem nowotworu mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Choroba w początkowym stadium nie daje z reguły żadnych objawów.... czytaj więcej

Objawy zapalenia sromu

Zapalenie sromu z reguły powstaje na skutek zakażeń, do których przeniesienia dochodzi drogą płciową. Zapalenie może być także efektem infekcji układu moczowego. Za wywołanie choroby mogą być odpowiedzialne różne czynniki, stąd też wyróżniamy zapalenie wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz pasożytnicze.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy