Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niezstąpienia jąder

Inne nazwy objawów choroby: Objawy wnętrostwa;

Niezstąpienie jąder to najczęściej wada wrodzona, ale może być również nabyta. Przed narodzinami dziecka, jądra znajdują w jamie brzusznej lub też w kanale pachwinowym, a dopiero z czasem, najczęściej przed samym porodem, zstępują do moszny.

Zobacz również opis choroby: Niezstąpienie jąder

O wystąpieniu tego schorzenia mówi się, gdy jedno z jąder (bardzo rzadko oba), nie schodzą na swoje właściwe miejsce.

Niezstąpienie jąder dotyczy chłopców. W przypadku nowonarodzonych dzieci urodzonych w terminie, schorzenie to pojawia się stosunkowo rzadko.

Ta wada rozwojowa jest jednak dość częstą przypadłością noworodków urodzonych przed czasem, czyli wcześniaków. Według statystyk, niezstąpienie jąder dotyka około 5% wszystkich chłopców (zarówno tych urodzonych przed terminem, jak i po).

Niezstąpienie jąder występuje również pod inną nazwą – jest nią wnętrostwo.

Jakie są objawy choroby?


Kilka dni po porodzie lekarz dokonuje przebadania dziecka. W przypadku, gdy jądro jest wyczuwalne, ale nie znajduje się w mosznie, badanie powtarza się po 3-6 miesiącach. Jeżeli po upłynięciu tego czasu jądra nadal nie będą na swoim miejscu, często rozpoczyna się leczenie.

Czasami jednak jądra w ogóle nie są wyczuwalne, ponieważ mogą być zbyt małe lub też znajdować się wciąż w jamie brzusznej.

Niezstąpienie jądra, poza niemożliwością wyczucia go w mosznie, nie przejawia żadnych większych objawów – dlatego ważne jest, aby lekarz regularnie badał dziecko, u którego stwierdzono wnętrostwo. Schorzenie nie powoduje bowiem u noworodka odczuwania bólu, pieczenia, ani innych symptomów.

Jedyna rzecz, która może odbiegać od normy, to wygląd moszen, które mogą wyglądać na nieco gładsze i bardziej płaskie. Są również trochę mniejsze i wydają się jakby mniej rozwinięte po tej stronie, po której jądro nie zstąpiło.

Jeżeli po upłynięciu kilku miesięcy (3-6) jądro nadal nie zstąpiło, konieczne jest zwrócenie się do lekarza. Jądro może jednak samoistnie umiejscowić się na swoim miejscu aż do 3. roku życia, bez jakiejkolwiek interwencji ze strony lekarza.

Zobacz również opis choroby: Niezstąpienie jąder

Wnętrostwo należy do wad wrodzonych. Może być jednostronne lub obustronne w zależności od rodzaju niezstąpienia jądra do moszny. W większym stopniu przypadłość tą można spotkać u wcześniaków. W przypadku gdy jądro nie zstąpi do moszny w sposób samoistny, konieczne jest sprowadzenie go tam przed ukończeniem drugiego roku życia.... czytaj więcej

Objawy nadczynności hormonalnej jąder

Nadczynność hormonalna jąder jest chorobą, która dotyka dorosłych mężczyzn najczęściej w okresie przekwitania. Jest to związane z rozrostem tkanki gruczołowej jądra, przez co dochodzi do powiększenia się jąder u mężczyzn. W większości przypadków rozrasta się tylko jedno jądro, przez co łatwiej jest zdiagnozować ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy