Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet spodziewających się dziecka. Polega ono na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy, w efekcie czego dość często ciąża kończy się poronieniem bądź też porodem przedwczesnym.

Zobacz również opis choroby: Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy należy do głównych przyczyn poronienia.

Dolegliwość tą stwierdza się poprzez wykonanie badania ginekologicznego oraz badania USG po 23. tygodniu ciąży. Podczas badania USG powinna zostać zmierzona długość kanału szyjki macicy – jeżeli długość szyjki posiada więcej niż 2,5-3 cm, to ciąża nie zostanie uznana za zagrożoną i ani poronienie, ani przedwczesny poród nie powinien się przydarzyć z winy niewydolności szyjki.

Jakie są objawy?

Zazwyczaj niewydolność szyjki macicy nie daje o sobie znać przed rozwarciem. Do rozszerzenia się szyjki dochodzi nagle i dopiero wówczas pojawia się ból.

Wcześniej kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, co jest mylącym i bardzo groźnym objawem, ponieważ często nie udaje się w porę zareagować, by podjąć interwencję chirurgiczną i ocalić ciążę.

Podczas następującego rozwierania się szyki macicy, pojawiają się niewielkie dolegliwości bólowe w dole brzucha. Ból może dotyczyć również okolic kręgosłupa.

Ponadto, schorzeniu towarzyszy ciemne, brunatne plamienie. Wówczas wiadomo już, że dzieje się coś złego.

Poronienie następuje szybko, nie dając wcześniej żadnych oznak zagrożenia ciąży. Szyjka jest rozszerzana na taką szerokość, że błony płodowe w dość krótkim czasie wysuwają się do światła pochwy.

Następnie dochodzi do ich pęknięcia i odpłynięcia wód płodowych. Zaraz po tym zostaje wydalone jajko płodowe i następuje poronienie.

Niestety, dość często niewydolność szyjki macicy można stwierdzić dopiero po pierwszym poronieniu. To, co może ochronić kobiety przed utratą dziecka, to częste wizyty u ginekologa w początkowym okresie ciąży, które pozwalają na wczesne zdiagnozowanie skracania się szyki macicy. Dzięki temu lekarz może szybko zareagować i zapobiec poronieniu.

Zobacz również opis choroby: Niewydolność szyjki macicy

Objawy nadżerki szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy jest powszechnie występującą dolegliwością, z którą stykają się kobiety. Przyczyną choroby może być niewyleczony stan zapalny dróg rodnych lub zaburzenia hormonalne. Nadżerka prowadzi do tego, że zamiast nabłonka wielowarstwowego płaskiego w części pochwowej macicy, znajduje się żywoczerwony ... czytaj więcej

Objawy zapalenia szyjki macicy

Zapalenie szyjki macicy jest bardzo powszechnym schorzeniem wśród kobiet. Najczęstszą przyczyną jego powstania są bakterie przenoszone drogą płciową, jednak czasami zdarza się, że stan zapalny wywołują czynniki zewnętrzne takie jak reakcje alergiczne na lateks, środki plemnikobójcze lub środki antykoncepcyjne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy