Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niewspółmierności porodowej

Niewspółmierność porodowa, zwana także miednicowo-główkową, to nic innego, jak brak dopasowania między ciałem matki, a jej nienarodzonym dzieckiem. Miednica kobiety jest zbyt mała w stosunku do główki malucha. Uniemożliwia to poród w sposób tradycyjny, czyli naturalny. Jak rozpoznać to nietypowe zjawisko?

Zobacz również opis choroby: Niewspółmierność porodowa

Rozmiar ma znaczenie

Niedopasowania matki i dziecka można spodziewać się w przypadku, gdy miednica kobiety jest wyjątkowo mała. Z tej przyczyny wydanie niemowlaka na świat przez drogi rodne może okazać się niewykonalne. Niewielkie rozmiary ciała kobiety są jednak łatwo zauważalnym symptomem, dzięki czemu możliwe jest wcześniejsze przeprowadzenie tzw. próby porodowej.

Kobieta, wiedząc o problemach wynikających z posiadania małej miednicy, będzie w stanie odpowiednio przygotować się do nietypowego porodu.

Zmiany chorobowe


Nie tylko rozmiar kluczowej dla porodu części ciała jest ważnym czynnikiem zwiastującym niewspółmierność. Symptomem anomalii mogą też być choroby, w tym przede wszystkim krzywica, osteomalacja oraz gruźlica. Do najpoważniejszych należy jednak nowotwór kości.

Innym schorzeniem mającym wpływ na niewspółmierność porodową jest przebyta w dzieciństwie choroba Heinego-Medina. Wszystkie dolegliwości uderzające w szkielet powodują zniekształcenie miednicy oraz osłabienie kośćca. W konsekwencji poród naturalny staje pod dużym znakiem zapytania.

Nieszczęśliwy wypadek

Do uszkodzenia miednicy może także dojść w wyniku upadku czy stłuczenia. Już na początku ciąży można więc nastawić się na konieczność rezygnacji z porodu naturalnego. Często zdarza się, iż kobieta nie zdaje sobie sprawy z uszkodzenia ciała i jego wpływu na przebieg ciąży. Odpowiednia diagnoza pozwoli dostosować się do niesprzyjających warunków.

Wrodzone schorzenia


Czasami już od najmłodszych lat wiadomo, iż w przyszłości naturalny poród może być niemożliwy. Wrodzone choroby, takie jak dyslokacja biodra czy deformacja kości krzyżowej lub guzicznej, to podstawowe symptomy wskazujące na anomalię porodową.

W przypadku niewspółmierności porodowej konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Przy zaawansowaniu współczesnej medycyny, nie stanowi to jednak większego zagrożenia zarówno dla zdrowia matki, jak i jej maleństwa.

Zobacz również opis choroby: Niewspółmierność porodowa

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności