Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niebakteryjnego zapalenia prostaty

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty jest najczęściej diagnozowanym typem zapalenia gruczołu krokowego. Schorzenie wywołuje ból i stan zapalny prostaty oraz dyskomfort w rejonie dolnych dróg moczowych. Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą często diagnozowaną przez urologów, szczególnie u mężczyzn w średnim wieku.

Zobacz również opis choroby: Niebakteryjne zapalenie prostaty

Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych problemów seksualnych i urologicznych. Symptomy niebakteryjnego  zapalenia prostaty bywają bardzo uciążliwe, a metody leczenia tego schorzenia skupiają się przede wszystkim na ograniczeniu uciążliwości objawów.

Symptomy niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego

Objawy przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty utrzymują się dłużej niż trzy miesiące i obejmują ból lub dyskomfort w obrębie krocza (w obszarze między moszną i odbytem), w obrębie czubka penisa, jąder i ujścia odbytnicy, w dolnej części brzucha i dolnej części pleców.

Ból może pojawiać się i nasilać również podczas oddawania moczu, wytrysku lub podczas wypróżniania. U osób chorujących na niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego bardzo często zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, czyli pojawia się tzw. częstomocz. Dodatkową dolegliwością jest to, że potrzeba oddania moczu może pojawiać się w sposób nagły i gwałtowny (parcia naglące) i towarzyszyć mu może uczucie pieczenia. Ból i dyskomfort może pojawiać się również w czasie wypróżniania.

W czasie trwania choroby może się okazać, że objawy przestają się nasilać lub nawet następuje ich chwilowe złagodzenie, ale po pewnym czasie dochodzi do nawrotu objawów i dalszego pogorszenia  sytuacji zdrowotnej. W niektórych przypadkach złagodzenie objawów utrzymuje się dłużej, a u pewnej części chorych obserwuje się samoistne ustąpienie dolegliwości o charakterze trwałym.

W przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego, w przypadku zapalenia prostaty o charakterze niebakteryjnym, nie występuje gwałtowne podwyższenie temperatury ciała i gorączka. Rzadko jest też spotykana obecność krwi w nasieniu.

Oprócz fizycznych objawów mogą pojawiać się symptomy o podłożu psychicznym. Długotrwały i uciążliwy charakter dolegliwości wywołuje u chorego lęk, pogorszenie nastroju, a nawet zaburzenia depresyjne. Dolegliwości o charakterze psychicznym mogą w konsekwencji powodować problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, które często występują razem z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego.

Podsumowanie

Jeżeli któryś z wymienionych objawów występuje dłużej niż 3 miesiące, to konieczna jest wizyta u specjalisty urologa. Znaczna część z przedstawionych wyżej dolegliwości towarzyszy również innym problemom natury urologicznej, a więc pojawienie się niektórych z nich nie musi oznaczać przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty.

Stanisław Skorcz

Zobacz również opis choroby: Niebakteryjne zapalenie prostaty

Objawy chorób prostaty

Sygnałem, który może świadczyć o chorobie prostaty, są przede wszystkim dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Objawem, który występuje najczęściej, jest dyskomfort odczuwany przez chorego podczas oddawania moczu. Jednak tego typu dolegliwości są również objawem wielu innych chorób i nie jest to wystarczająca podstawa, aby pode... czytaj więcej

Zwalczać raka prostaty

Szybki spacer może uratować życie mężczyzn dotkniętych rakiem prostaty. Nigdy nie moglibyśmy zgadnąć równie wielkich zalet szybkiego spacerowania: ma ono ogromnie pomagać mężczyznom cierpiącym na raka prostaty. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy