Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gruźlicy narządu rodnego

Gruźlica narządu rodnego dotyka kobiety zwłaszcza w okresie 30 – 40 roku życia. Nie jest to jednak reguła – choroba ta może dotyczyć zarówno kobiet młodszych, jak i starszych. Schorzenie to jest powikłaniem zakażenia gruźliczego i odnosi się do pochwy, sromu, jajowodów oraz błony śluzowej macicy.

Zobacz również opis choroby: Gruźlica narządu rodnego

U kobiet gruźlica narządów rodnych jest wynikiem rozsiewu krwiopochodnego, możliwe jest także przejście zakażenia bezpośrednio z jamy brzusznej lub drogą płciową.

W 85-100% przypadkach zajęte są jajowody, błona śluzowa (endometrium) w 90%, natomiast zmiany w pochwie i sromie występują sporadycznie.

Rodzaje gruźlicy narządów rodnych

Charakterystyczne są 2 formy gruźlicy: jawna i utajona. Jawna objawia się przez bóle w okolicy podbrzusza, podwyższenie temperatury ciała oraz zapalenie otrzewnej.

Jeżeli w wyniku skutków występują rozległe zmiany, zwłaszcza u kobiet powyżej 40 lat, konieczne jest leczenie operacyjne, które niestety obejmuje wycięcie macicy wraz z przydatkami.

Utajona z kolei, objawia się niepłodnością, mało obfitym miesiączkowaniem oraz przekształcenie ramy macicy na skutek zrostów w jej wnętrzu.

Choroba może również przebiegać całkowicie bezobjawowo i zostać odkrytą przy okazji diagnostyki niepłodności. Mogą jednak pojawiać się objawy sugerujące zapalenie jajników, takie jak bóle w okolicy miednicy, zaburzenia miesiączkowania czy pojawienie się krwawienia po okresie menopauzy. W celu rozpoznania należy wykonać badanie cytologiczne oraz posiewy w kierunku M. tuberculosis (wykrycia prątków gruźlicy).

Materiałem do badania jest krew menstruacyjna, wymazy z szyjki macicy, bądź błona śluzowa macicy pobierana przez łyżeczkowanie pod koniec cyklu.

Badanie to zwykle ujawnia zwężenia lub całkowite zamknięcie światła w jajowodach, zrosty i zlepy błony śluzowej, zniekształcające wygląd macicy. Leczenie oparte jest o operacyjne usuwanie ropniaków jajnikowo - jajowodowych, czasami podejmuje się też rekonstrukcji jajowodów, które później pozostają niepłodne.

Chorób, schorzeń oraz zaburzeń układu rozrodczego u kobiet jest mnóstwo. Są to sprawy zbyt ważne, aby były bagatelizowane. Kobiety powinny często zwracać uwagę na zmiany zachodzące w organizmie, a zwłaszcza w przypadku układu rozrodczego. Ważne jest okresowe wykonywanie badań profilaktycznych – pamiętajcie, aby nie lekceważyć jakichkolwiek negatywnych objawów ze strony swojego organizmu!

Zobacz również opis choroby: Gruźlica narządu rodnego

Gruźlica lekooporna: winne są programy leczenia w Indiach

To właśnie nieadekwatne programy leczenia gruźlicy w Indiach, a także brak regulacji sprzedaży leków, które zwalczają tę chorobę, są odpowiedzialne za coraz większą liczbę przypadków gruźlicy lekoopornej. Lekoopornej, to znaczy takiej, którą ciężko wyleczyć, ponieważ bakterie odpowiedzialne za gruźlic?... czytaj więcej

Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje niesłychany odwrót gruźlicy na całym świecie

Po raz pierwszy w historii, gruźlica zaczyna się cofać. Tak przynajmniej stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to naprawdę dobra nowina. Jednocześnie, wszystkie państwa są proszone o inwestowanie w walkę z postaciami choroby odpornymi na lekarstwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy