Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gruźlicy narządu rodnego

Gruźlica narządu rodnego dotyka kobiety zwłaszcza w okresie 30 – 40 roku życia. Nie jest to jednak reguła – choroba ta może dotyczyć zarówno kobiet młodszych, jak i starszych. Schorzenie to jest powikłaniem zakażenia gruźliczego i odnosi się do pochwy, sromu, jajowodów oraz błony śluzowej macicy.

Zobacz również opis choroby: Gruźlica narządu rodnego

U kobiet gruźlica narządów rodnych jest wynikiem rozsiewu krwiopochodnego, możliwe jest także przejście zakażenia bezpośrednio z jamy brzusznej lub drogą płciową.

W 85-100% przypadkach zajęte są jajowody, błona śluzowa (endometrium) w 90%, natomiast zmiany w pochwie i sromie występują sporadycznie.

Rodzaje gruźlicy narządów rodnych

Charakterystyczne są 2 formy gruźlicy: jawna i utajona. Jawna objawia się przez bóle w okolicy podbrzusza, podwyższenie temperatury ciała oraz zapalenie otrzewnej.

Jeżeli w wyniku skutków występują rozległe zmiany, zwłaszcza u kobiet powyżej 40 lat, konieczne jest leczenie operacyjne, które niestety obejmuje wycięcie macicy wraz z przydatkami.

Utajona z kolei, objawia się niepłodnością, mało obfitym miesiączkowaniem oraz przekształcenie ramy macicy na skutek zrostów w jej wnętrzu.

Choroba może również przebiegać całkowicie bezobjawowo i zostać odkrytą przy okazji diagnostyki niepłodności. Mogą jednak pojawiać się objawy sugerujące zapalenie jajników, takie jak bóle w okolicy miednicy, zaburzenia miesiączkowania czy pojawienie się krwawienia po okresie menopauzy. W celu rozpoznania należy wykonać badanie cytologiczne oraz posiewy w kierunku M. tuberculosis (wykrycia prątków gruźlicy).

Materiałem do badania jest krew menstruacyjna, wymazy z szyjki macicy, bądź błona śluzowa macicy pobierana przez łyżeczkowanie pod koniec cyklu.

Badanie to zwykle ujawnia zwężenia lub całkowite zamknięcie światła w jajowodach, zrosty i zlepy błony śluzowej, zniekształcające wygląd macicy. Leczenie oparte jest o operacyjne usuwanie ropniaków jajnikowo - jajowodowych, czasami podejmuje się też rekonstrukcji jajowodów, które później pozostają niepłodne.

Chorób, schorzeń oraz zaburzeń układu rozrodczego u kobiet jest mnóstwo. Są to sprawy zbyt ważne, aby były bagatelizowane. Kobiety powinny często zwracać uwagę na zmiany zachodzące w organizmie, a zwłaszcza w przypadku układu rozrodczego. Ważne jest okresowe wykonywanie badań profilaktycznych – pamiętajcie, aby nie lekceważyć jakichkolwiek negatywnych objawów ze strony swojego organizmu!

Zobacz również opis choroby: Gruźlica narządu rodnego

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności