Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia poronnego

Zakażenie poronne to choroba wywołana wirusem polio. Zakażenie tym wirusem prowadzi do choroby Heinego-Medina. Jest to choroba neurologiczna, bardzo zakaźna, wywołana przez trzy typy poliowirusów.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie poronne

Do zakażenia wirusem polio dochodzi drogą kropelkową i pokarmową. Poprzez bliską styczność z zarażonym osobnikiem i poprzez wszystkie przedmioty, na których jest zanieczyszczona wydzielina bądź kał chorego. Zakażenia szerzą muchy przenoszące wirusy, zanieczyszczona woda pitna, a nawet woda w basenie kąpielowym.


Zakażenie wirusem polio może mieć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia choroby:

  • Bezobjawowe
  • Poronne – objawy często mylone z innymi chorobami: gorączka, ból głowy, objawy żołądkowo-jelitowe. Ustępują samoistnie i bez powikłań. Rozpoznanie jest możliwe tylko przez przeprowadzenie badań wirusologicznych.
  • Oponowe – surowicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Postać porażeniowa – następuje w ciągu pierwszych dni choroby. Niesymetryczne porażenia poszczególnych grup mięśni kończyn i tułowia. Może to prowadzić do zgonu, albo do nieodwracalnego porażenia mięśni.
Zespół poporażenny (PPS) – dotyka osoby po przebytej chorobie Heinego-Medina. Objawy pokazują się po około 30-40 latach po zachorowaniu. Chorych dotyka osłabienie, bóle mięśni i stawów, męczliwość, kurcze mięśni, zaburzenia chodu, zaburzenia snu, problemy z oddychaniem, zaniki mięśniowe, trudności w połykaniu.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Zakażenie poronne

Walka z chorobą polio: Indie wygrały

Indie odniosły znaczący sukces w walce z chorobą Heinego-Medina. Albowiem, kilka dni temu zostały nawet oficjalnie usunięte z listy krajów, w których panowała ta niezwykle niszcząca choroba. Listę tę kontroluje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization).... czytaj więcej

Polio: eradykacja w 2018, według założeń WHO

Światowa Organizacja Zdrowia właśnie ogłosiła nowy sześcioletni plan, którego celem jest uwolnienie świata od choroby Heinego-Medina. Choroba ta miała być wyeliminowana już w latach 2000, ale na przeszkodzie stanęły władze stanu Kano w Nigerii, które w 2004 zawiesiły kampanię szczepień z powodów religijnych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy