Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy małowodzia

Małowodzie jest schorzeniem, które występuje wówczas, gdy wody w płynie owodniowym jest za mało. Jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, gdyż jak wiadomo płyn owodniowy pełni rolę ochronną.

Zobacz również opis choroby: Małowodzie

W sytuacji, gdy płynu owodniowego jest za mało nienarodzone jeszcze dziecko jest narażone na szereg czynników, które w znacznym stopniu mogą doprowadzić do uszkodzeń i zaburzeń rozwojowych.

Małowodzie może zatem powodować wady rozwojowe, które wykrywane są dopiero w 3 tymestrze ciąży. Dlaczego tak późno? Wówczas bowiem dziecko jest już na tyle duże, że odczuwa brak płynu owodniowego.

Istotny jest również fakt, że płynu owodniowego przybywa do około 36. tygodnia ciąży, po tym czasie jego ilości już tylko ubywa. Warto jednak wiedzieć, iż im wcześniej wykryte, tym bardziej zagraża życiu dziecka i tym większe prawdopodobieństwo, że maluch narodzi się z wadami wrodzonymi bądź innymi schorzeniami.

Jeżeli chodzi o objawy, to warto wiedzieć, że głównym symptomem małowodzia, jest zbyt mała objętość macicy do danego etapu ciąży. Innymi czynnikami są także słabe przybieranie na wadze oraz maly obwód brzucha. O małowodziu mogą także świadczyć uciążliwe upławy.

W sytuacji, kiedy u kobiety cieżarnej wystąpi podejrzenie zbyt małej ilości płynu owodniowego, głównym badaniem, które pozwoli stwierdzić faktyczną jego ilość, jest USG brzucha.

Jeżeli małowodzie zostaje wykryte u kobiety, której ciąża zbliża się ro "rozwiązania" a badania wykażą jakiekolwiek komplikacje w przebiegu ciąży i rozwoju dziecka, wówczas lekarze podejmują decyzję o wywołaniu akcji porodowej, by nie narażać bardziej dziecka na wpływ niekorzystnych czynników.

W przypadku jednak, gdy schorzenie to wykryte zostaje zbyt wcześnie, specjalisci zalecają inne metody leczenia, które pozwolą wydłużyć czas ciąży.

Zobacz również opis choroby: Małowodzie

Objawy ropnia płuc

Ropień płuc należy do chorób układu oddechowego. Z reguły przyczyną choroby jest zejście zapalenia płuc. Groźnym powikłaniem schorzenia może być wtórna skrobiawica. Ropień płuc jest organicznym ropnym zapaleniem tkanki płucnej.... czytaj więcej

Objawy zapalenia nerek

Zapalenie nerek zaliczamy do zróżnicowanej grupy chorób, które wynikają z procesu zapalnego obejmującego struktury nerki. Wyróżniamy kilka typów zapalenia nerek: kłębuszkowe, śródmiąższowe oraz odmiedniczkowe.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy