Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Niebolesne zmiany na prąciu

Co mogą oznaczać niebolesne zmiany na prąciu? Grudki, wrzód, brodawki, niebolesne stwardnienia, jeżeli takie zmiany zostaną zauważone na prąciu, to mimo że nie powodują bólu, mogą oznaczać mniej lub bardziej poważną chorobę. Bezbolesne zmiany na prąciu dotyczą przede wszystkim żołędzi lub napletka.

Perłowo-cieliste grudki na żołędzi prącia

Perłowo-cieliste grudki umiejscowione na koronie żołędzi prącia jako pojedyncze lub mnogie wykwity skórne, osadzone w rzędzie lub kilku rzędach (1-3), choć mogą wywoływać niepokój to w rzeczywistości nie są groźne. Najprawdopodobniej są to grudki perliste prącia, które nie wymagają leczenia. Grudki układają się okrężnie wokół korony żołędzi. Warto jednak udać się do lekarza, aby mieć całkowitą pewność, że zmiany nie są niczym groźnym. Przede wszystkim lekarz będzie diagnozował pod kątem wykluczenie kłykcin kończystych, wywołanych przez wirus HPV. Chorzy na kłykciny kończyste również mogą zaobserwować niebolesne zmiany na prąciu. Mają one  kalafiorowaty kształt, aczkolwiek postać taką zmiany przyjmują na późniejszym etapie rozwoju.

Bezbolesny wrzód o twardym brzegu na żołędzi

Może być to tzw. wrzód twardy, który występuje na żołędzi (miejsce rozpoczęcia zakażenia) ale również w innych miejscach prącia. Zanim powstanie wrzód o twardym brzegu, zmianę poprzedza bezbolesna grudka, która w krótkim czasie ulega owrzodzeniu. Wrzód może osiągać wielkość monety. Jest to pierwszy objaw okresu wstępnego kiły. Może to oznaczać, że mamy do czynienia z kiłą pierwszorzędową. Zmiana pojawia się mniej więcej po 3 tygodniach od zakażenia. Wrzód utrzymuje się od 2 do 6 tygodni a następnie goi się samoistnie 3-4 tygodnie. Pojawieniu się bezbolesnego wrzodu o twardym brzegu na prąciu towarzyszy bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachwin.

Małe spiczaste brodawki o kalafiorowatej powierzchni

Kalafiorowate zmiany, zauważone na żołędziu lub napletku,  mogą mieć barwę od cielistej do brązowej. Zanim jednak dojdzie do bezbolesnych kalafiorowatych zmian, poprzedzone są one wykwitami w postaci grudek w kolorze jasnoróżowym, niekiedy brunatnym. Takie zmiany wskazują, że mamy do czynienia z kłykcinami kończystymi przenoszonymi drogą płciową.

Zmiany umiejscowione są przede wszystkim na krawędzi żołędzi lub napletku, często w obrębie odbytu i krocza. Obserwuje się szybki przyrost brodawek, które początkowo są często sączące, później rogowacieją. Mogą powstać duże kalafiorowate guzy.

Pacjenci z kłykcinami kończystymi najczęściej nie skarżą się na dolegliwości bólowe związane ze zmianami prącia. W przebiegu choroby nie pojawia się świąd. Nawet wyeliminowanie zmian skórnych, nie eliminuje wirusa, który jest odpowiedzialny za powstanie zmian na prąciu, można spodziewać się więc nawrotów.

Białawe grudki wielkości od łebka szpilki do ziarna grochu

Niebolesne grudki umiejscowione są na napletku i żołędzi, niekiedy pojedyncze skupiska zlewają się w większą całość. Dodatkowo na dalszym etapie rozwoju zmian, skóra napletka staje się pergaminowa lub rogowacieje i zanika. W efekcie tworzy się stulejka.

Powyższe objawy mogą oznaczać manifestację tocznia rumieniowatego układowego w obrębie prącia. W wyniku zmian zachodzących w tym narządzie dochodzi do bolesnego oddawania moczu, gdyż w przebiegu choroby może dojść do zanikania cewki moczowej. Stulejka również przyczynia się do problemów podczas mikcji, jak również może powodować ból podczas wzwodu prącia oraz podczas stosunku seksualnego. Stulejka bowiem to schorzenie, które powoduje trudności w ściągnięciu napletka i odsłonięciu żołędzi.

Warto jednak podkreślić, że na toczeń rumieniowaty układowy chorują przede wszystkim kobiety (ok. 90% przypadków), najczęściej w wieku 20-30 lat. Toczeń rumieniowaty układowy to choroba, która może atakować różne układy i narządy, a w związku z tym może dawać szereg różnych objawów.

Więcej na temat objawów tej choroby: Objawy tocznia rumieniowatego układowego

Czy rak prącia może objawiać się niebolesnymi zmianami na żołędzi i napletku?

Tak. Rak prącia może manifestować się niebolesnymi zmianami na prąciu. Niebolesne stwardnienie lub obrzęk przede wszystkim na żołędzi lub napletku, niekiedy również na trzonie prącia, może świadczyć o nowotworze złośliwym. Dodatkowo jednak zmianą towarzyszą inne objawy. Często pojawia się wydzielina. Może ona być przezroczysta lub krwawa. Z wydzieliny może wydobywać się nieprzyjemna cuchnąca woń. Dodatkowym objawem, który towarzyszy zmianom nowotworowym prącia są powiększone węzły chłonne w pachwinach. Niebolesne stwardnienie lub obrzęk stopniowo daje się zauważyć. Rozwojowi raka prącia sprzyja stulejka oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Bolesne zmiany na żołędzi i napletku

W obrębie żołędzi i napletka mogą pojawić się różnego rodzaju bolesne zmiany. Mogą to być pęcherzyki, grudki, złuszczenia lub po prostu bolesne zaczerwienianie. Zmianom może towarzyszyć świąd. Wspólnym mianownikiem tych zmian jest ich bolesność, lecz każda z nich jest objawem innej choroby.... czytaj więcej

Objawy zapalenia żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka należy do chorób układu rozrodczego. Schorzenie objawia się stanem zapalnym narządów płciowych. Takie zapalenie może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Za wywołanie choroby odpowiadają zakażenia bakteryjne i grzybicze. Poza tym przyczyną wystąpienia schorzenia może by mechaniczne uszkodze... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy