Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Bolesność uciskowa w obszarze jąder i krocza

Bolesność uciskowa dotycząca obszaru jąder i krocza najczęściej jest sygnałem problemów z gruczołem krokowym, popularnie zwanym prostatą. Jaki charakter mają te problemy zależy od tego czy bolesność pojawiła się nagle, czy narastała stopniowo. Ważne jest również czy dolegliwości w obszarze jąder i krocza są nawracające, czy stale utrzymujące się w dłuższym okresie.

Ostra bolesność uciskowa w obszarze jąder i krocza

Jeżeli ból pojawia się nagle najpewniej mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym. Dodatkowo świadczyć o tym może wysoka gorączka powyżej 39 st. C. Obszar objęty dolegliwościami świadczy, że najprawdopodobniej zapalenie dotyczy gruczołu krokowego.

W obszarze jąder i krocza chorzy na ostre zapalenie gruczołu krokowego skarżą się na bóle krocza, pachwin, prącia, okolic odbytu. Bóle mogą promieniować do podbrzusza i pleców. Wraz z bolesnością uciskową w obszarze jąder i krocza pojawia się częstomocz ze skąpomoczem, czyli chorzy często odczuwają potrzebę oddania moczu, jednak są w stanie oddać mocz w znikomej ilości. W trakcie oddawania moczu może pojawić się krwiomocz oraz uczucie pieczenia.

Nawracająca bolesność uciskowa jąder i krocza

Zapalenie gruczołu krokowego najczęściej przyjmuje postać przewlekłą niebakteryjną, często zwaną również zespołem przewlekłego bólu miednicy mniejszej (CPPS). Dolegliwości pojawiają się okresowo. Bolesność stopniowo pogarsza się lub nawraca, nie pojawia się nagle, jak to ma miejsce w przebiegu ostrego zapalenia. Przewlekła niebakteryjna postać zapalenia prostaty może mieć charakter zapalny oraz niezapalny.

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego może być wywołane zastojem wydzieliny prostaty, alkoholem, wychłodzeniem, nieprawidłową dietą, np. spożywaniem nadmiernej ilości ostrych przypraw. Zapalna postać choroby najczęściej jest wynikiem przebytego wcześniej ostrego lub przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Niezapalna postać zespołu przewlekłego bólu miednicy może być wynikiem przedostania się moczu do kanalików stercza. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku pojawienia się przeszkód w oddawaniu moczu.

Chorzy oprócz nawracającej bolesności uciskowej w obszarze jąder i krocza skarżą się często na bóle ciągnące w pachwinach, które promieniują do jąder. Dodatkowo pojawia się uczucie ucisku poniżej kości łonowej. Mogą wystąpić również uczucie napięcia w okolicy kości krzyżowej. Pojawiają się też dolegliwości związane z oddawaniem moczu - utrudnione oddawanie moczu oraz piekący ból.

Polecamy artkuł: Objawy chorób prostaty

Uczucie ucisku lub naprężenia w obszarze krocza stale utrzymujące się

W przypadku ostrego zapalenie gruczołu krokowego bolesność pojawia się nagle. W przypadku przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty bóle są nawracające. Natomiast w przypadku, gdy dolegliwości w obszarze krocza mają charakter stały, stopniowo pogarszający się, wtedy można podejrzewać, że są to objawy innej choroby gruczołu krokowego, a mianowicie łagodnego przerostu prostaty lub raka prostaty.

Łagodny przerost gruczołu krokowego

W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego uczuciu ucisku lub naprężenia w obszarze krocza towarzyszy zwiększone parcie na mocz (również nocą), słaby strumień moczu, wydłużenie czasu rozpoczęcia mikcji (medyczne określenie oddawania moczu) oraz czynny ucisk brzucha podczas mikcji. W miarę powiększania się przerostu może dojść do bólu podczas wytrysku nasienia.

W związku z tym, że pacjenci z łagodnym przerostem prostaty, mają problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza podczas oddawania moczu, powstaje tzw. mocz resztkowy w pęcherzu i w konsekwencji dochodzi często do zakażeń dróg moczowych.

Kiedy ucisk lub naprężenie w obszarze krocza oznacza raka gruczołu krokowego?

W sytuacji, kiedy u chorych utrzymującemu uczuciu ucisku lub naprężenia w obszarze krocza często towarzyszą dolegliwości bólowe gruczołu krokowego, ból w dolnej części pleców, miednicy lub biodrach, można podejrzewać raka gruczołu krokowego. Rak prostaty objawia się także bolesnością podczas wytrysku nasienia oraz zmniejszeniem ilości nasienia podczas wytrysku. Pojawia się krew w spermie lub w moczu. Stan chorego ulega stopniowemu pogorszeniu.

Warto wiedzieć, że rak gruczołu krokowego zwykle przez długi czas rozwija się w sposób bezobjawowy. Jeżeli w pierwszych fazach rozwoju daje o sobie znać, to są to nieznaczne objawy podobne do dolegliwości z jakimi mają do czynienia chorzy na łagodny rozrostu gruczołu krokowego. Są to m.in. częstomocz, nykturia, naglące parcie na mocz, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu oraz oddawanie moczu wąskim strumieniem.

W pierwszych fazach rozwoju raka gruczołu krokowego, bez przeprowadzenia dodatkowych badań, praktycznie nie ma możliwości wykluczyć łagodnego rozrostu prostaty, jako źródła dolegliwości, opierając się jedynie tylko na podstawie zgłoszonych przez pacjenta objawów. Zarówno w przypadku raka prostaty jak i łagodnego rozrostu, dolegliwości pojawiają się i ulegają nasileniu stopniowo.

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy