Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Bolesne zmiany na żołędzi i napletku

W obrębie żołędzi i napletka mogą pojawić się różnego rodzaju bolesne zmiany. Mogą to być pęcherzyki, grudki, złuszczenia lub po prostu bolesne zaczerwienianie. Zmianom może towarzyszyć świąd. Wspólnym mianownikiem tych zmian jest ich bolesność, lecz każda z nich jest objawem innej choroby.

Pęcherzyki na żołędzi, napletku lub trzonie prącia

Jeżeli pęcherzyki (zmiany wypełnione płynem) są małe, mają wielkość mniej więcej łebka szpilki, są miejscowo odgraniczone i silnie bolesne, to najpewniej jest to opryszczka narządów płciowych. Pęcherzyki pojawiają się przede wszystkim na żołędziu, napletku lub na trzonie prącia. Mogą się jednak pojawić także w okolicy około odbytniczej, w cewce moczowej. Najbardziej uciążliwą postacią choroby jest opryszczka jąder.

Pęcherzyki usytuowane są miejscowo lub się zlewają. W miarę rozwoju choroby pęcherzyki pękają i powstają bolesne owrzodzenia oraz strupy. Zmiany widoczne  na żołędzi, napletku i prąciu oraz w innych obszarach okolicy prącia i odbytu, pojawiają się nagle, po 10-14 dniach mogą zniknąć samoistnie lub szybciej po podjęciu leczenia. Choroba ma tendencje do nawrotów, których objawy z reguły sa łagodniejsze i trwają krócej.


Warto zaznaczyć, że pojawienie się pęcherzyków nie jest pierwszym objawem choroby. Pierwszymi objawami opryszczki narządów płciowych u mężczyzn jest mrowienie i świąd penisa. Inne objawy, które towarzyszą zmianom na prąciu, to ból podczas oddawania moczu (jeżeli pęcherzyki pojawiły się na końcu penisa), umiarkowana gorączka, osłabienie organizmu, złe samopoczucie, rozdrażnienie, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.

Zaczerwienione zmiany na skórze żołędzi i napletka

Bolesne lub swędzące zaczerwienione zmiany na skórze żołędzi lub i napletka mogą być objawem łuszczycy, która manifestuje się również na narządach płciowych. Zmianami bywa objęty również korzeń prącia. Niekiedy zmianami objęty jest obszar skóry odbytu lub pachwiny. Bolesne zmiany pojawiają się nagle i charakteryzują się rzutowymi pogorszeniami. Rzadko skóra prącia jest jedyną skórna manifestacja choroby, w związku z tym jest stosunkowo jasno zinterpretować przyczynę tego rodzaju zmian na żołędzi i napletku, gdyż na innych częściach ciała, np. prostownikach ramion i kolan, występują czerwonawe skupiska pokryte srebrzysta łuską (podobna do zeskrobanego wosku).

Zmiany na prąciu, jeżeli są objawami łuszczycy, mają postać czerwonych grudek i blaszek łuszczycowych. Złuszczenie zmian na narządach płciowych jest mniejsze niż w innych miejscach ciała. Bolesnym zmianom na prąciu może towarzyszyć świąd.

Bolesne zaczerwienienie na żołędzi i napletku

Jeżeli na żołędzi pojawi się czerwono-brązowawa plama o wilgotnej powierzchni oraz silny świąd, można podejrzewać zapalenie żołędzi. Zmiany są silnie bolesne. Dodatkowe objawy, które świadczą, że mamy do czynienia z zapaleniem żołędzi, to nieprzyjemnie pachnąca wydzielina oraz często pieczenie podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego. Jeżeli zapalenie żołędzi ma podłoże grzybicze, to pojawia się białawy nalot. Zapalenie żołędzi pojawia się nagle, zazwyczaj z powodu małej dbałości o higienę.

Objawy zapalenia żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka należy do chorób układu rozrodczego. Schorzenie objawia się stanem zapalnym narządów płciowych. Takie zapalenie może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Za wywołanie choroby odpowiadają zakażenia bakteryjne i grzybicze. Poza tym przyczyną wystąpienia schorzenia może by mechaniczne uszkodze... czytaj więcej

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Tego typu bolesny wzwód prącia jest objawem chorobowym. Taki stan znany jest w medycynie jako priapizm lub ciągotka. Jest to bolesny wzwód prącia, który utrzymuje się dużej niż dwie godziny. Wzwód nie jest związany z podnieceniem seksualnym i pojawia się niezależnie od woli.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy