Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dolegliwości.

Ból jednego jądra w przebiegu zapalenie jądra lub najądrza

Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem jądra lub najądrza, wtedy jadro jest powiększone, ponieważ pojawia się silnie bolesny obrzęk. Zazwyczaj dolegliwości obejmują również najądrze. Ból jądra promieniuje do pachwiny i pleców.

Dodatkowymi objawami, które można zaobserwować, to silnie zaczerwieniona, przegrzana skóra moszny oraz wysoka gorączka. Może zdarzyć się pieczenie i bóle podczas oddawania moczu. Ból jednego jądra pojawia się nagle, często podczas lub w następstwie innego zakażenia, np. świnki.

Niezapalna przyczyna nagle pojawiającego się niezwykle bolesnego obrzęku jądra

Kiedy ból pojawia się nagle, np. podczas uprawiania sportu i urazu, podczas stosunku płciowego, niekiedy również nocą bez rozpoznawalnej przyczyny, wtedy można podejrzewać skręt jądra.

Należy pamiętać, że skręt jądra jest dolegliwością, która wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.

Może się zdarzyć, że ból początkowo będzie nasilać się stopniowo i trudno będzie go zlokalizować. Na początku ból może pojawić się w jamie brzusznej  lub w okolicy pachwiny. Objawem charakterystycznym jest nasilenie bólu przy próbie uniesienia jądra do góry - tzw. objaw Prehna ujemny. Jądro jest powiększone, ze względu na jego obrzęk.

Oprócz bolesnego obrzęku jądra  mogą pojawić się też inne objawy. Nudności i wymioty oraz objawy wstrząsu, takie jak obfite poty i zawroty głowy.

Ból jednego jądra bez obrzęku

Bólowi jądra niekoniecznie musi towarzyszyć obrzęk. Tak też jest w sytuacji, gdy ból jest objawem kolki nerkowej spowodowanej kamieniem moczowym. Ból taki - podobnie jak w przypadku skrętu jądra oraz zapalenia jądra, pojawia się nagle. Charakterystyczne dla bólu jądra spowodowanego przez kamień moczowy, jest natychmiastowe jego ustanie, jeżeli kamień moczowy zostanie wydalony. Takie wydalenie w większości przypadków następuje samoistnie.

Ból w przebiegu kolki nerkowej spowodowanej kamieniem moczowym jest ostry, niezwykle silny. Pacjenci odczuwają falowe skurczowe lub kolkowe bóle jednego jądra. Ból pojawia się również przeważnie po lewej stronie podbrzusza i w plecach.

Towarzyszyć bólowi mogą także inne objawy. Silnie wzdęty brzuch, silnie napięta powłoka jamy brzusznej, nudności i wymioty, oddawanie niewielkich ilości moczu lub zatrzymanie moczu. Rzadziej oprócz zatrzymania moczu dochodzi również do zatrzymania stolca. W przebiegu kolki nerkowej spowodowanej kamieniem moczowym chorzy mają umiarkowaną gorączkę poniżej 35,5 st. C. Może pojawić się krew w moczu (krwiomocz).

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra jest możliwy do rozpoznania podczas badania przedmiotowego. Charakterystycznym objawem jest powiększenie jądra. Wodniak wrodzony z reguły nie powoduje żadnych negatywnych skutków u chłopca i wchłania się samoistnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Natomiast wodniak nabyty może być efektem ostrego zapalenia jąder... czytaj więcej

Objawy raka jądra

Rak jądra jest chorobą dotykającą mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Mimo jego niskiego procentu występowania w stosunku z innymi nowotworami, jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Jego rozwój może zacząć się nawet po 15 roku życia młodego mężczyzny!... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy